Köpek Sahiplendirme

Maskesiz oldukları gerekçesiyle kendilerini darp eden bekçiler hakkında suç duyurusu

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Maskesiz oldukları gerekçesiyle kendilerini darp eden bekçiler hakkında suç duyurusu
Abone ol
Malatya'da iş çıkışı eve giderken uğradıkları petrolde, maskeleri takılı olmadığı gerekçesiyle bekçiler tarafından ters kelepçe takılarak darp edildiğini ileri süren 2 arkada, kendilerini darp eden bekçiler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Olay, 17 Ağustos'ta Yeşilyurt ilçesi Paşaköşkü Mahallesi İsmet Paşa Caddesi üzerinde bulunan bir akaryakıt istasyonunda meydana geldi.

Yaşanan olay, akaryakıt istasyonundaki kameralara yansıdı. Bekçiler yere yatırdığı vatandaşı yerde kelepçeledikten sonra, copun topuzuyla vurduğu ve vatandaşın kafasını yere çarptığı görülüyor.

İşten ve giderken ihtiyaçlarını karşılamaları için yol üzerinde ki akaryakıt istasyonuna uğradıklarını belirten İsmet Dalhançer ile arkadaşı Murat Varan, bekçilerin maske takılmadığı gerekçesiyle kendilerine hakaret ettiklerini ileri sürdüler.

Daha sonra bekçilerin kendilerini yere atarak ters kelepçe taktıklarını söyleyen Dalhançer ile Varan, yerde kelepçeli oldukları halde bekçilerin kendilerini copla dövdüğü, kafalarını yere vurarak biber gazı sıktığını söylediler.

Kendilerine sorun çıkaran bekçinin de maskesinin takılı olmadığını belirten Dalhançer ile Varan, olaydan hastaneden iş göremez darp raporu aldıklarını ve avukatları aracılığıyla suç duyurusunda bulunduklarını dile getirdiler.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Adalet Bakanı Abdülhamid Gül'e seslenen Murat Varan, bir an önce bekçiler hakkında gerekli soruşturmaların açılması talebinde bulundu.

Dalhançer ile Varan'ın avukatı Bora Özkan ise, bekçilerin olayı yetki dışına çıkarıp, şahsi bir hırs ve kin haline getirmelerinin doğru olmadığını, bekçiler hakkında gerekli tahkikatın yapılması ve soruşturmanın salahiyeti açısından açığa alınmaları gerektiğini söyledi.

"Ters kelepçede olduğum halde kafama yüzüme cop yedim ve kafamı yere vurdular. 12 gün iş göremez raporu aldım"

Akşam işyerlerini kapattıktan sonra ihtiyaçlarını karşılamak için petrol istasyonuna uğradıkları sırada olayın yaşandığını dile getiren İsmet Dalhançer, "Maskem takılı olduğu halde bekçi, lakayitli ve küfürlü bir şekilde bize ithamda bulundu. Daha sonra ters kelepçe taktı, beni yere yatırıp, sürükledi ve copla vurdu. Ters kelepçede olduğum halde copla çeneme vurdu. Yüzümde gözümde darp izleri oluştu. Yaklaşık 15 gün geçmesine rağmen hâlâ izler mevcut. Kafama yüzüme 3-5 cop yedim, kafamı yere vurdular. Bize maske yüzünden sıkıntı çıkaran bekçinin maskesi yoktu. Olay yerindeki kamerada zaten her şey görülüyor." ifadesini kullandı.

Darp edildiğinden dolayı 12 gün iş yapamaz raporu aldığını belirten Dalhançer, avukatı aracılığıyla suç duyurusunda bulunduğunu söyledi.

"Kalp yetmezliğimin olduğunu söylememe rağmen beni dinlemediler. Beni yere yatırıp, copla vurarak biber gazı sıktılar"

Olay anında bekçileri ve arkadaşını yatıştırmaya çalıştığını belirten Murat Varan, "Ben bir an önce petrolden çıkmamız için uğraşırken, bekçiler ağır tahriklerle ve küfürlerle İsmet arkadaşımı zora koydu. Daha sonra olay yerine gelen polisler, olayın farkına vardı. Olayı yatıştırıp, bizi göndermeye çalıştılar. Bir suçumuz olmamasına rağmen olayın kapanması için bekçilerden özür diledim. Polisler de bizi anladıkları ve bize hak verdiklerini söylediler. Tam arabaya bindik gideceğiz tekrar arkadaşıma ağır hakaretlerde bulundular. Bizi yere atıp, arkadan kelepçelediler. Coplarla kafamıza vurdular, kafamızı yere vurdular. Kalp yetmezliğimin olduğunu söylememe rağmen beni dinlemediler. Beni yere yatırıp, copla vurarak biber gazı sıktılar." diyerek yaşadıklarını anlattı.

"Ne yazık ki TV'lerden izlediğimiz Amerika'da yaşanan olayları bugün ülkemizde yaşıyoruz"

Varan, "Ne yazık ki TV'lerden izlediğimiz Amerika'da yaşanan olayları bugün ülkemizde yaşıyoruz. Hiçbir suçumuz olmamasına rağmen kafamızı yere vurdular ve bize işkence ettiler. Bekçiler hızını alamayıp, hastanede darp raporu almak için sıra beklerken ve elimiz kolumuz bağlıyken bize saldırmaya çalıştılar. Haklarında suç duyurusunda bulunduk ve sonuna kadar bu davanın takipçisi olacağız. Mağduriyetimizin görmeleri için Sayın İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu'ya ve Adalet Bakanımız Abdülhamid Gül'e sesleniyoruz. Bir an önce bekçiler hakkında gerekli soruşturmaların yapılmasını istiyoruz." çağrısında bulundu.

"Görüntülerde olayın zor kullanma yetkisinden çıkıp işkenceye dönüştüğü görülüyor"

Mağdurların Avukatı Bora Özkan, olay kamera kayıtları incelendiğinde, müvekkillerinin etkisiz hale getirildikten sonra, bekçiler tarafından darp edilmeye devam edildiğini, olayın artık polisin zor kullanma yetkisinden çıkıp, işkenceye döndüğünün görüleceğini söyledi.

"Müvekkilim Murat Varan'ın aracı, alınan bir izin olmamasına rağmen bekçilerin bir petrol görevlisiyle araba içerisinde arama yapmaları hukuka aykırı olduğu açıktır"

Avukat Özkan, "Olayla ilgili en önemli problemin, bekçilerle ilgili çıkan yeni yasada uyum sürecinin yaşanmadığı, bekçilerin yeterli eğitim almadığı düşünüldüğünde özellikle görevlendirilen bekçilerin yeniden eğitime sokulması ve vatandaşa karşı nasıl davranacağını bilmesi, yetki ve sınırlarından haberdar olmaları gerekmektedir. Olayla ilgili kamera kayıtları incelendiğinde görülecektir ki müvekkilim Murat Varan'ın aracı, herhangi bir izin olmamasına rağmen, bekçilerin bir petrol görevlisiyle birlikte araba içerisinde arama yapmaları hukuka aykırı olduğu açıktır." dedi.

"Soruşturmanın salahiyeti açısından açığa alınmaları gerekir"   

Bugüne kadar bekçiler hakkında bir idari soruşturmanın yapıldığını söyleyen Özkan, "Herhangi bir idari tahkikata başvurulmamış ve bekçiler görevlerine hâlâ devam etmektedirler. Bu durum toplum vicdanında bir yaralama oluşturmaktadır. Elbette ki güvenlik güçlerin belli bir zor kullanma yetkisi olacaktır ancak bu yetkinin sınırları ve dozu olmalıdır. Bir şahsın tamamen etkisiz hale getirildikten sonra darp edilmesi, bekçilerin olayı yetki dışına çıkarıp, şahsi bir hırs ve kin haline getirmeleri doğru değildir. Bu nedenle bekçiler hakkında gerekli tahkikatın yapılarak en azından soruşturmanın salahiyeti açısından açığa alınmaları gerekmektedir." diye konuştu. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Fransa Cumhurbaşkanı Macron, İslama hakareti ifadeler özgürlüğü safsatasına sığdırdıÖnceki Haber

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, İslama haka...

Devlet Bahçeli: İdam cezası iğrenç ve ilkel suçların işlenmesini caydırabilecektirSonraki Haber

Devlet Bahçeli: İdam cezası iğrenç ve il...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar