ücretli reklam

Mardinde “Uluslararası Dil, Düşünce ve Din Bilimleri Kongresi” yapıldı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Mardinde “Uluslararası Dil, Düşünce ve Din Bilimleri Kongresi” yapıldı
Abone ol
Mardin Artuklu Üniversitesi, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı katkılarıyla online olarak “Uluslararası Dil, Düşünce ve Din Bilimleri Kongresi” düzenlendi.

Online olarak gerçekleştirilen uluslararası kongreye Türkiye’den ve dünyanın çeşitli üniversitelerinden katılım gösteren dil bilimi, felsefe, tarih, sosyoloji, psikoloji,  antropoloji ve ilahiyat bilimleri alanında uzman yerli ve yabancı 175 bilim adamı, yazar ve akademisyen katkıda bulundu.

Sosyal bilimlerin en belirgin üç sahasını oluşturan dil, düşünce ve dinin, varoluşundan itibaren insanlığın temel hususiyetleri olan konuşma, kavrama ve inanmaya tekabül eden disiplinler olduklarını belirten Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, düzenlenen bu kongre ile oldukça başarılı pür akademik bir program gerçekleştirildiğini belirtti.

Din, dil ve düşünce alanında yapılan  binlerce çalışmaya birbirinden kıymetli ilmi araştırmaların ilave edildiğini aktaran Rektör Özcoşar, pandemi sürecinde böylesine zorlu bir çalışmayı yürüten başta MAÜ akademisyenleri olmak üzere tüm ekibe teşekkürlerini iletti.

3 gün boyunca kongrenin önemini ortaya koyan 275 bildirinin sunulduğunu ifade eden Mardin Artuklu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Nesim Doru, sosyal bilimler alanında muazzam bir bilgi şöleni yaşandığını belirtti.

Doru,kongrenin içeriğini oluşturan dil, düşünce ve din ilimlerinin evrensel boyutuna dikkat çekme amaçlı Türkçe, Arapça, İngilizce, Kürtçe ve Farsça olarak beş  dilde gerçekleştirilen sunumların eş güdümlü olarak,  dört ayrı online salonda 3 oturum şeklinde düzenlendiğini ve sunulan tebliğlerin en kısa zamanda kitaplaştırılmasını planlandıklarını ifade etti. (İLKHA)

 

 

 

Anahtar Kelimeler:
Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Ünverdi, TEKNOFESTi değerlendirdiÖnceki Haber

Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Ünverdi,...

Otomobil şarampole yuvarlandı: 5 yaralıSonraki Haber

Otomobil şarampole yuvarlandı: 5 yaralı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar