Mardinde Tarihi Sokakları Canlandırma Projesi sürüyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Mardinde Tarihi Sokakları Canlandırma Projesi sürüyor
Abone ol
Mardin'in Midyat ilçesinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın desteğiyle "Tarihi Sokakları Canlandırma Projesi" kapsamında, belediye tarafından 3 mahallede başlatılan restorasyon çalışmaları sürüyor.

Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, ilçe turizmine olumlu etkisi olacak restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyerek açıklamalarda bulundu.

Midyat Belediyesi olarak "Tarihi Sokakları Canlandırma Projesi" kapsamında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın da desteğiyle yok olmaya yüz tutmuş binlerce yıllık tarihi yapıları yaşatmak için kapsamlı restorasyon süreci başlattıklarını kaydeden Şahin, şöyle konuştu:

Açık hava müzesi konumundaki binlerce yıllık geçmişe ve kültürel mirasa sahip ilçenin tarihini gün yüzüne çıkarmak için 3 mahallede başlatılan restorasyon çalışmasıyla binlerce yıllık taş evler, hanlar onarılacak.

Restorasyon çalışmalarına; Akçakaya, Işıklar ve Ulu Camii Mahallesi'nde yoğunlaşıldığını belirten Şahin, "Süryanice 'Matiate' (Mağaralar Kenti) adıyla bilinen, dinlerin ve dillerin buluştuğu ilçenin ilk yerleşim yerleri buralardır. Akçakaya, Işıklar ve Ulu Camii mahallelerinde, şehrin tarihi dokusunu ve kültürünü yansıtan yüzlerce tarihi taş konağı ve yeraltı mağarasını, kentin dokusuna uygun olarak restore ettikten sonra turizm amaçlı hizmete sunacağız." diye konuştu.

"Kültürümüze sahip çıkmamız gerekiyor"

Belediyelerin görevinin sadece altyapı çalışmaları olmadığını belirten Şahin, "Kültürümüze sahip çıkmamız gerekiyor. Bunun için kaybolmaya yüz tutmuş tarihi değerlerimizi bu şekilde geleceğe taşıyıp onları özellikle çocuklarımız ve gençlerimizle tanıştırmamız gerekir. Tarihi yapıları onarıp insanlarımıza ve turizme kazandırmak istiyoruz." diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yaptıkları görüşmelere sonrası "Tarihi Sokakları Canlandırma Projesi" adı altında 3 aks tespit ettiklerini dile getiren Şahin, şunları kaydetti:

"Hem Estel hem de Midyat'ta bunları en geç 2 yıl içinde vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Böylelikle tarihi dokuyu canlandırmış olacağız. Kısmen eksikler var. Burada dizi filmler çekiliyor. Burası bir film platosu olacak. Dizi çekimleri artık Midyat'ta yoğunlaşacak. Bu vesileyle esnafımız da bundan gayet iyi şekilde faydalanacak. Bize bu konuda destek veren Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum'a ve bütün yetkililere teşekkürlerimi sunuyorum." şeklinde konuştu. 

jab
Anahtar Kelimeler:
Uyuşturucu operasyonu: 2 kişi gözaltına alındıÖnceki Haber

Uyuşturucu operasyonu: 2 kişi gözaltına...

Hasan Ruhani, İranın ambargo altında önemli projeler8 gerçekleştirdiğini söylediSonraki Haber

Hasan Ruhani, İranın ambargo altında öne...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar