Mardinde kadınlar kışlık yakacak için mısır sapı topluyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Mardinde kadınlar kışlık yakacak için mısır sapı topluyor
Abone ol
Mardin’in Kızıltepe ilçesinde mısır hasadının yapıldığı tarlalara giren kadınlar, biçerdöverden geriye kalan mısır saplarını toplayarak kışlık yakacak için kömür yerine kullanıyorlar.

Mardin Ovası’nda ikinci ürün olan mısırın hasadı kasım ayı ile birlikte başladı. Biçerdöverlerle biçilen mısırın atıkları da geri dönüştürülüyor. Kızıltepe’de kadınlar, hasadı yapılan tarlalara girerek mısır saplarını toplayıp kışlık yakacak için kullanıyorlar.

Topladıkları mısır koçanlarını çuvallara doldurup evlerine götüren kadınlar, mısır sapını mangal kömürü, sobada ve tandırda yakacak olarak kullandıklarını ifade ediyorlar.

Boş mısır koçanı toplayan Emine Memiş, “Sabah gelip akşama kadar mısır koçanı topluyoruz. Tandıra atıyoruz, mangala atıyoruz. Yemeği yapıyoruz bununla. Kömürden çok çok daha iyidir. Bunu doğal kullanıyoruz, sağlık için de iyidir. Parada vermiyoruz ve çok iyidir.” dedi.

Mısır koçanı toplamanın zor ve zahmetli bir iş olduğunu kaydeden Memiş, çocuklarının da kendilerine yardım ettiğini sözlerine ekledi. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Gazeteci Akif Çelik hayatını kaybettiÖnceki Haber

Gazeteci Akif Çelik hayatını kaybetti

Hizmet Üretici Fiyat Endeksi arttıSonraki Haber

Hizmet Üretici Fiyat Endeksi arttı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar