ücretli reklam

Mardin Peygamber Sevdalılarından İl Müftüsüne Camiler ve Din Görevlileri Haftası ziyareti

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Mardin Peygamber Sevdalılarından İl Müftüsüne Camiler ve Din Görevlileri Haftası ziyareti
Abone ol
Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle Mardin Peygamber Sevdalıları, İl Müftüsü Ali Hayri Çelik’i makamında ziyaret etti.

Her yıl 1-7 Ekim tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlanan ve büyük bir coşkuya sahne olan Camiler ve Din Görevlileri Haftası, bu yıl pandemi nedeniyle halka açık kalabalık programlar yapılamazken bunun yerine çeşitli ziyaretler yapılıyor.   

Mardin Peygamber Sevdalıları da hafta münasebetiyle İl Müftüsü Ali Hayri Çelik’i makamında ziyaret ederek haftalarını kutladı. Ziyarette, İslam tarihinde camilerin önemi, camilerin etkin işlevleri, İslam’ın cami merkezli bir din olduğu hakkında sohbetler edildi.

“İslam, cami merkezli bir dindir”

Mardin Peygamber Sevdalıları yetkililerinden Fesih Memiş, ziyarette yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

“İslam dini cami merkezli bir dindir. İslam beldelerinde yapılar inşa edilirken cami merkeze alınıp etrafında şehirler yapılırdı. Hayat camiye göre şekillenirdi. Siyer tarihinde Hazreti Peygamberin Medine’ye hicret ettikten sonra İslam toplumunda yaptığı ilk icraatlarından biri de Mescid-i Nebevi’nin inşası olmuştur. İslam’da caminin birden fazla fonksiyonu vardır. Mescid-i Nebevi hem bir istişare yeri hem elçilikleri kabul etme yeri hem bir medrese hem de bir devleti yöneten bir hükümet konağı görme işlevi görmüştür.”

“İslam’ın halka ulaşması küçük mescitler sayesinde olmuştur”

Ziyaretlerinden memnunluk duyan Mardin İl Müftüsü Ali Hayri Çelik ise “Camilerin İslam toplumunun oluşmasında büyük bir etken olduğunu söyledi.

Müftü Çelik, “Anadolu’da İslam dininin halka ulaşması, küçük mescitler sayesinde olmuştur. Protokol tabiriyle açıklayabileceğimiz büyük camilerden ziyade halkın rahatça ulaşabileceği yüz veya iki yüz metre mesafelerle mahallelerde küçük mescitlerin olması toplum açısından daha verimli olur.” dedi. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Dolar-Euro kuru bugün ne kadar?Önceki Haber

Dolar-Euro kuru bugün ne kadar?

Anne sütünü arttırmak için bebeğin sık sık emzirilmesi gerekiyorSonraki Haber

Anne sütünü arttırmak için bebeğin sık s...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar