Manisa’da 3 pare top atışı yapıldı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Manisa’da 3 pare top atışı yapıldı
Abone ol
Osmanlı’dan bu yana Ramazan ayında, sahur ve iftar vakitlerini duyurmak için uygulanan Ramazan topu geleneği, Manisa’nın merkezde, Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaşatılmaya devam ediyor.
ücretli

MANİSA (İGFA) - Manisa Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi ve İtfaiye Dairesi bağlı ekipler, Ramazan’ın gelişini vatandaşlara duyurmak için 3 pare top atışı yaptı.

Manisa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı tarafından atılan Ramazan topuyla Manisalılar oruçlarını niyet ederken, iftar vaktinde ise Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı tarafından atılan Ramazan topuyla iftarlarını açıyor. Osmanlı’dan günümüze uzanan geleneği Manisa merkezde, Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaşatılmaya devam ediyor. Manisa Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Amiri Gökhan Bal, geleneksel olarak yapılan top atışıyla ilgili olarak, “Ramazan topu atışları, 1800'lü yıllara Osmanlı dönemine dayanmaktadır. Bu dönemlerde örf ve adet olarak atışlara devam ediliyor. Bu top atışları resmi yazışmalar sonrası tarafımızdan atılmaktadır. İftar vaktinde atılan top, gün boyu oruçlu olan Müslümanların akşam ezan ve iftar vaktinin geldiğini belirtmek amacıyla atılır. Sadece ses çıkartır başka bir amaçla kullanılmaz” diye konuşt


TürkTraktör’den yeni traktör ihracatıÖnceki Haber

TürkTraktör’den yeni traktör ihracatı

OİB, dijital otomotiv fuara hazırlanıyorSonraki Haber

OİB, dijital otomotiv fuara hazırlanıyor

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar