Malatyalılar Covid-19 aşısı için ne düşünüyor?

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Malatyalılar Covid-19 aşısı için ne düşünüyor?
Abone ol
Türkiye'de gönüllüler üzerinde uygulanması planlanan ithal Covid-19 aşısına halktan kimileri olumlu bakarken, kimileri de kararsızlık içinde.
ücretli

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve aralarında Türkiye'nin de bulunduğu birçok ülkede Covid-19 vaka sayıları yeniden artışa geçti. Covid-19 salgının başladığı günden beri aşı çalışmaları da halen devam ediyor.

Pandemi sürecinde kimi ülkeler Covid-19 aşısını bulduğunu, kimi ülkeler de aşı çalışmalarının halen devam ettiğini açıklıyor. Covid-19 pandemisi ile sarsılan dünyada art arda gelen aşı haberleri dikkatleri aşı tartışmalarına çevirdi.

Türkiye'de devam eden yerli aşı çalışmalarından önce Çin ile Covid-19 aşısı için sözleşme imzalanırken 50 milyon doz için imzalanan sözleşme kapsamında ilk etapta 10 milyon aşının Türkiye'ye getirileceği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aşı olma konusunda herhangi bir sıkıntının söz konusu olmadığını belirterek, sağlığın söz konusu olduğu yerde, sağlığın korunması için ne gerekiyorsa yapılacağını ifade etmişti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da kendisinden başlayarak bütün sağlık personeline aşının yapılacağını belirtmiş, gelen aşıların uluslararası akredite Halk Sağlığı ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) laboratuvarlarındaki gibi tüm incelemelerden geçirileceğini duyurmuştu.

Halk, Covid-19 aşısı ile ilgili gelişmeleri merakla takip ediyor. Vatandaşların bir kısmı aşının sabırsızlıkla gelmesini beklerken, bazıları çalışmalara gönüllü olmak konusunda çekimser, bir kısmı kararsız ve bir kısmı da aşı olmak için çalışmalar ile denemelerin tamamlanmasını bekliyor.

Covid-19 vakalarının arttığı Malatya'da vatandaşlar, aşı çalışmaları ve ithal edilecek olan aşıyla ilgili İLKHA'ya konuştu.

Vatandaşlardan kimileri aşı bulunması durumunda aşı olacaklarını kimileri aşıya güvenmediği için aşı olmayacağını ve kimileri de henüz kararsız olduklarını dile getiriyor.

Yunus Bayar

"Sağlık Bakanlığı aşının yapılmasını zorunlu kılarsa uyarız"

Aşının gerekli olduğunu ve olacağını söyleyen Yunus Bayar, "Pandemiden dolayı yaşanan sıkıntıları en aza indirgemek için vatandaş olarak üzerimize düşeni yapmak zorundayız. Eğer Sağlık Bakanlığı aşının zorunluluğunu gerekli görüyorsa biz de uyacağız. Ben şimdiye kadar Covid olmadım ama olmayacağımız anlamına gelmez, hepimiz bir şekilde geçireceğiz." dedi.

İzzet Dikmen

"Aşının tam olarak faydası var mı, yok mu bilemiyoruz"

Covid-19 aşısı için her kafadan bir ses çıktığı için kendilerinde tereddüde yol açtığını belirten İzzet Dikmen, "Aşının tam olarak faydası var mı, yok mu bilmiyoruz. Açıkçası aşıya güvenmiyoruz. Çünkü bir ülkede yaptılar alerji yaptığı söylendi. Ondan dolayı biz de güvenmiyoruz. Bu hastalıktan dolayı bir yandan aşı olmak istiyor ama korkuyoruz. Biz de şaşırdık, ortada kaldık ne yapacağımızı bilemiyoruz." diyerek yaşadıkları şaşkınlığı dile getirdi.

Bülent İnankul

"Aşının Türkiye'ye gelmesini sabırsızlıkla bekliyorum"

Herkese aşı olmayı tavsiye eden Bülent İnankul, "Aşı geldiği gibi İnşallah olacağım. Zaten yan etkileri Bilim Kurulu tarafından incelenecektir. Onay verildikten sonra yapmayı düşünüyorum. Güvenli bir şekilde yaşayabilmek için aşıdan başka çare yok. Herkese aşı olmayı tavsiye ediyorum." dedi.

Yeter Özerdil

Aşının insan sağlığı için gerekli olduğunu kaydeden Yeter Özerdil, kendisinin Covid-19 aşısı olacağını söyledi.

Abdulvahap Keleş

"Kendini korumadığın sürece aşı olsan da boştur"

Sağlık Bakanlığı aşı konusunda neyi uygun görüyorsa razı olacaklarını belirten Abdulhavap Keleş, "Devlet aşıyı uygun görüyorsa biz de olacağız. Tabi ilk önce herkes sağlığına dikkat etmesi gerekir ve kendisini koruması gerekir, aşı sonraki aşamadır. Kendini korumadığın sürece aşı olsan da boştur." diye dikkat çekti.

Yılmaz Yalçın

"Aşı faydalı olduğu takdirde olacağım"

Covid-19 aşısının ülkeye hayırlı olması temennisinde bulunan Yılmaz Yalçın, tek temennilerinin aşının faydalı olması olduğunu ve faydalı olduğu takdirde kendisinin de aşı olacağını kaydetti.

"Aşının güvenirliği hala tartışıldığı için kararsızım"

Selahattin Türk, aşı olmayı istediğini ama güvenirliği hala tartışıldığı için kararsız kaldığını söyledi.

"İlk etapta korkuyorum başkalarına uygulandıktan sonra kararımı vereceğim"

İlk etapta aşı olmaktan korktuğunu, başkalarına uygulandıktan sonra kararını vereceğini söyleyen Nisa Hanım ise "Sonuçta yabancı devletten geliyor. İyi mi kötü mü bilemiyoruz. İnsan halidir korkuyoruz, sonuçta can tatlıdır." diye belirtti.

Zahide Kapan

"Kendimizi ve ailemizi korumak için mecbur aşı olacağız"

Covid-19 aşısı olacağını kaydeden Zahide Kapan, "Kendimizi ve ailemizi korumak ve sağlığımız için mecbur aşı olacağız çünkü bu böyle devam edemez. Görüldüğü gibi maskeden nefes alamıyoruz. Ne bir taziyeye ne hasta ziyaretine ne düğüne gidebiliyoruz. Doğru dürüst çocuklarımızı dahi göremiyoruz." diyerek Covid-19 sürecinde yaşanan sıkıntıları dile getirdi.

Atilla Derin

"Şu an aşı olmak istemiyorum"

Şu anda aşı olmak istemediğini ancak devlet büyüklerinin istemesi durumunda alınacak karara uyacaklarını belirten Atilla Derin, "Tam bir deneyim olsun, faydaları ve yan etkileri netleşsin ondan sonra kararımı vereceğim." dedi. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Genel devlet açığının Gayrisafi Yurt İçi Hasılaya oranı 2019 yılında yüzde 4,5 olduÖnceki Haber

Genel devlet açığının Gayrisafi Yurt İçi...

13 günlük ilave tediye ödemeleri bugün başlıyorSonraki Haber

13 günlük ilave tediye ödemeleri bugün b...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar