ücretli reklam

Malatya'da TKDK desteğiyle 3 bin istihdam oluştu

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Malatya'da TKDK desteğiyle 3 bin istihdam oluştu
Abone ol
​Malatya’da son 9 yılda 426 girişimcinin Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) desteğiyle 150 milyon lirası hibe olmak üzere, 300 milyon lira yatırım yaparak 3 bin kişiye istihdam sağladı.

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya Organize Sanayi Bölgesi'nde, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) destekleriyle kurulan ve Doğu Anadolu Bölgesi'nde tek olan şoklanmış ve dondurulmuş meyve işleyip iç ve dış pazara sunan fabrikayı ziyaret etti.

Fabrika ziyaretinin ardından açıklamada bulunan Çalık, kırsaldan kente göçün önlenmesi, kadın ve genç girişimcilerin desteklenmesi, istihdamın artırılması ve kaliteli üretimin teşvik edilmesi amacıyla Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun önemli miktarda hibeyi yatırımcılarla buluşturmaya devam ettiğini ve böylece kentte onlarca girişimciye iş, iş arayanlara da aş olduğunu belirtti.

"150 milyon lira hibe desteği sağlandı"

Çalık, yaklaşık 9 yılda 426 girişimciye 150 milyon lira hibe desteği sağlayan TKDK Malatya İl Koordinatörlüğünün, bu sayede girişimcilerin 300 milyon lira yatırım gerçekleştirmesine olanak sağladığını dile getirerek, "Sağladığı desteklerle bölgedeki tarım ve hayvancılığın gelişmesine ve modern tarım işletmelerinin kurulmasına öncülük eden TKDK, aynı zamanda işini kurmak ve geliştirmek isteyen girişimcilerin de önünü açıyor. TKDK ilimizde büyük bölümü kırsalda yaklaşık 3 bin kişinin istihdamına destek vererek, insanların doğdukları yerde doymasına ve devletin de istihdam politikasına ciddi katkı sunuyor." dedi.

IPARD-II 9’uncu başvuru çağrı kapsamında, Malatya’da yaklaşık yatırım tutarı 140 milyon lira olan 96 adet projenin başvurusunun yapıldığını ve incelemelerinin sürdüğünü ifade eden Çalık, önümüzdeki günlerde uygun bulunan ve onaylanan projelerle kentte istihdamın daha da artmış olacağını söyledi.

"30 milyon liralık bir yatırım"

TKDK Malatya İl Koordinatörü Murat Tunç ise TKDK’nın da destekleriyle Sameks Organik Tarım Ürünleri şirketinin kentte yaklaşık 30 milyonluk bir yatırımla meyve-sebzelerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik bir fabrikayı hayata geçirdiğini, bölgede kendi alanında tek olan fabrikanın soğuk hava deposunun saatte 5 ton dondurma kapasitesine sahip olduğunu ve ürünlerini ağırlıklı ihraç ettiğini söyledi.

Firması yetkililerinden Şahin Memur da Milletvekili Öznur Çalık’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, tesisi 13 bin metrekare kapalı alan üzerine kurduklarını ve bunun 6 bin metrekarelik kısmını donmuş ürünlere ayırdıklarını ifade etti. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Türkiye'den 9 Kasıma kadar sürecek yeni NAVTEX ilanıÖnceki Haber

Türkiye'den 9 Kasıma kadar sürecek yeni...

Eskişehir Valiliğinden motosiklet sürücüsüne silahlı çevirme hakkında açıklamaSonraki Haber

Eskişehir Valiliğinden motosiklet sürücü...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar