Malatya Valisi Baruş: Malatya tarihinde ilk kez bu oranda eroin maddesi ele geçirildi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Malatya Valisi Baruş: Malatya tarihinde ilk kez bu oranda eroin maddesi ele geçirildi
Abone ol
Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünün uyuşturucu ticareti ve kullanımına yönelik yaptığı operasyonda, bir kamyon kasasına gizlenmiş 375 paket halinde 195 kilogram eroin ele geçirildi.

Malatya'da tek seferde yakalanan en yüksek uyuşturucu miktarı ile ilgili 2 şüpheli gözaltına alındı.

Malatya Valisi Aydın Baruş, Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube Müdürlüğünü ziyaret ederek İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren ile birlikte kameraların karşısına geçerek açıklamalarda bulundu.

Operasyon ile ilgili bilgi veren Vali Baruş, can ve nesil güvenliğini tehdit eden en önemli unsurların başında yer alan uyuşturucu madde ile ilgili Malatya'da önemli bir başarıya imza atıldığını dile getirdi.

"Bu eroin yakalanmamış olsaydı belki binlerce gencimiz zehirlenecekti"

28 Temmuz günü Malatya Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin, yapılan analiz çalışması sonucu yol kontrol noktasında bir kamyonu durduklarını, kamyonda yapılan aramalarda 195 kilogram eroin maddesinin ele geçirildiğini dile getiren Baruş, "Eğer bu 195 kilogram eroin yakalanmamış olmasaydı, belki binlerce gencimiz zehirlenecek ve aileleri ile birlikte karanlık bir geleceğe doğru yol alacaklardı" dedi.

Operasyonu gerçekleştiren polis ekiplerini kutlayan Vali Baruş, başarılı operasyonların devamını diledi.

"2020 yılında şimdiye kadar uyuşturucudan 170 kişi tutuklandı"

Vali Baruş, ayrıca 2020 yılında Malatya'da gerçekleştirilen uyuşturucu ile mücadele istatistiklerini de paylaştı.

Malatya'da Emniyet ve Jandarma sorumluluk bölgelerinde toplamda şu ana kadar 814 uyuşturucu operasyonunun gerçekleştirildiğini belirten Vali Baruş, bu operasyonlarla ilgili bin 218 şahsın gözaltına alındığını ve 170'inin tutuklandığını açıkladı.

Yapılan operasyonlarda ele geçirilen uyuşturucu maddeleri de açıklayan Vali Aydın Baruş, şöyle devam etti:

2020 yılı başından itibaren gerçekleştirilen operasyonlarda 122 kilo kubar esrar, 7 kilo 227 gram toz esrar, 10 gram plaka esrar, 10 gram kokain, 3 kilo 329 gram metamfetamin maddesi, 9 kilo 983 gram sentetik kannobinoid (Bonzai), 65 adet captagon hap, bin 478 adet extacy hap, 14 bin 489 kullanımı kontrole tabi ilaç ve uyuşturucu madde yapımında kullanılan 36 bin 615 kök kenevir ele geçirildi.

"Zehir tacirlerinin ülkemizin geleceğini tehdit etmesine, gençlerin geleceğine kurşun sıkmasına asla müsaade etmeyeceğiz"

Uyuşturucu ile mücadelede operasyonların durmaksızın devam edeceği mesajını veren Vali Baruş, "Zehir tacirlerinin ülkemizin geleceğini tehdit etmesine, gençlerin geleceğine kurşun sıkmasına asla müsaade etmeyeceğiz." diye konuştu.

"Uyuşturucu sadece bugünümüzü değil, geleceğimizi de tehdit etmektedir"

Uyuşturucu madde satışının da en az terör kadar tehlikeli olduğunu da belirten Baruş, "Çünkü bugünümüzü değil geleceğimizi de tehdit etmektedir. Bu kapsamda vatandaşlarımızdan bu mücadelede duyarlılık bekliyoruz. Bu mücadeleyi hep birlikte başarabiliriz. Uyuşturucu madde satışı ve kullanımı konusunda şüpheli bir durum olduğunda 155 ve 156 ihbar hatlarının yanı sıra İçişleri Bakanlığının 'Uyuma' adlı mobil ihbar hatlarını kullanarak ihbarda bulunabilirler. Yapılacak ihbarlarla güvenlik güçleri daha etkin bir çalışma yapacaktır. Özellikle de sokak satıcılarının gençlerimize yönelik uyuşturucu madde satışına izin verilmeyecektir" dedi.

Malatya tarihinde ilk kez bu kadar büyük oranda eroin maddesi ele geçirildiğini de ifade eden Vali Baruş, İLKHA muhabirinin eroinlerin nereye sevk edildiğine ilişkin sorusuna ise soruşturmanın halen devam etmesi nedeniyle açıklama yapamayacağını söyledi. (İLKHA)

jab
Anahtar Kelimeler:
LGS tercih başvuruları bugün sona eriyorÖnceki Haber

LGS tercih başvuruları bugün sona eriyor

Yıldırım-4 Munzur-Kutu operasyonu başlatıldıSonraki Haber

Yıldırım-4 Munzur-Kutu operasyonu başlat...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar