Köpek Sahiplendirme

Malatya Valisi Baruş, lisanslı kuru kayısı deposunda incelemelerde bulundu

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Malatya Valisi Baruş, lisanslı kuru kayısı deposunda incelemelerde bulundu
Abone ol
Vali Aydın Baruş, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Fırat Kalkınma Ajansı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) kapsamında desteklenen ve yapımı tamamlanan lisanslı kuru kayısı deposunda incelemelerde bulundu.

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, 30 bin dönüm üzerine 6 bin ton kapasiteye sahip lisanslı kuru kayısı deposunun üreticinin kullanacağı hale geldiğini belirterek, “Burası tamamen soğuk hava ile ürünün korunması ve aynı nem de kalması amacıyla donatılmış bir depomuz. Lisanslı Kuru Kayısı Deposu ‘bask’ diye adlandırdığımız beş yüz kiloluk kasalar ile tamamen donatılmış raflarda ürünlerin hiçbir karışıklığa sebep vermeden kime ait hangi bölümde olduğu, kükürt ve nemin ölçüldüğü bütün analizleri yapıldıktan sonra bu depolarda muhafaza edilecektir. Kayısıda yeni bir dönem başladı” diye konuştu.

“Kuru kayısıda yeni bir dönem başlıyor”

Özcan, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından alım müdahaleleri kararı ile lisanslı depoculukla beraber kuru kayısı da yeni bir dönem başlatacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Dünya kuru kayısı ihtiyacının yüzde 85’ini karşılayan Malatya’nın kayısıdan ekonomik anlamda 500 milyon dolar ihracat hedefine doğru emin adımlarla yürüyecektir. Malatya ekonomisi için önem arz eden kayısıya verilen destekten dolayı emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Vali Aydın Baruş ise, Malatya’mızın kayısı üreticilerinin faydalanacağı, ürünlerini depolayarak saklayabileceği ve teknolojik olarak satışını yapacağı bu lisanslı depomuzu inceledik. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yanı sıra Fırat Kalkınma Ajansımızın desteğiyle Malatya’mıza güzel bir tesis kazandırmak üzereyiz. Malatya çiftçisi, üreticisi kazandıkça Malatya kazanacak, ekonomik olarak daha da güçlenecek. Lisanslı deponun yapılması için katkı sağlayan başta Sanayi ve Teknoloji Bakanımız olmak üzere her aşamasında işin başında olan Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Adıyamanda 39 ev daha Covid-19 nedeniyle karantinaya alındıÖnceki Haber

Adıyamanda 39 ev daha Covid-19 nedeniyle...

Fesih Güler hocanın yakınından duygulandıran yazıSonraki Haber

Fesih Güler hocanın yakınından duyguland...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar