Malatya Müftülüğünün düzenlediği kitap okuma etkinliği yoğun ilgi gördü

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Malatya Müftülüğünün düzenlediği kitap okuma etkinliği yoğun ilgi gördü
Abone ol
Malatya’da düzenlenen “Birlikte Kitap Okuyoruz” etkinliğine gençlerin yanı sıra veliler de yoğun ilgi gösterdi.

Malatya İl Müftülüğüne bağlı Gençlik Merkezinin bulunduğu Necip Fazıl Parkında düzenlenen kitap okuma etkinliği, İl Müftüsü Veysel Işıldar’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Program, Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından İl Müftülüğü Din Hizmetleri Şube Müdürü Mustafa Küçükarslan’ın yaptığı açılış konuşmasıyla devam etti. Küçükarslan, programın sonunda çekilecek kurayla katılımcılara sürpriz hediyeler verileceğini söyledi.

Etkinliğe katılan veliler ve gençler ise özellikle sosyal medyanın hayatı işgal ettiği bu dönemde kitap okuma etkinliği düzenlemenin çok güzel ve yerinde bir karar olduğunu, bu tür etkinliklerin daha da çoğalarak diğer kurumlara da örnek olması temennisinde bulundular.

Günün anlam ve önemi hakkında bir konuşma yapan Allah-u Teala’nın ilk emri “Oku” olan ayeti kerimeyi hatırlatarak, günümüz dünyasında kitap okumanın azaldığını, milli ve manevi değerlerle mücehhez donatılmış, değerler eğitimini almış gençlere çok ihtiyaç olduğuna dikkat çekti.

Malatya Müftülüğünün düzenlediği kitap okuma etkinliği yoğun ilgi gördü

İl Müftüsü Veysel Işıldar

“Beslemeyle başlanan her işte hayır ve bereket vardır”

Çok anlamlı bir etkinlik için bir araya geldiklerini kaydeden Müftü Işıldar, “Güzel kitabımız Kur’an-ı Kerim’in ilk emri okudur. Onun için inşallah bizde hep birlikte Bismillahirrahmanirrahim diyerek kitap okumaya başlayacağız. Çünkü beslemeyle başlanan her şeyin başında da ortasında da sonunda da bereket vardır. Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi Vesellem) bir hadisi şerifte ‘Besmelesiz başlanan her ne olursa olsun sonu ebterdir.’ diye buyuruyor. Yani onda hayır ve bereket yoktur. İnşallah okuyacağınız ‘Biz Bize Kitabı’ çok anlamlıdır. Diyanet İşleri Başkanlığımızın yayınlarından çıkmış olan bir kitaptır. Bu kitap bize kim olduğumuzu ve yaratımızın kim olduğunu hatırlatacak. Yaratıcımıza karşı sorumluluklarımızın ne olduğunu, çevrimize olan sorumluluğumuzun ne olduğunu, biz bu dünyaya niye geldik, yaratılış gayemiz nedir, vazifelerimiz nedir? İnşallah bunları okuduktan sonra bizi farklı kılacak, bu fikirler inşallah hayatımıza ufuk çizgileri ve hedefler verecektir.” dedi.

“Okuyan gençliğe çok ihtiyacımız var”

Işıldar, “Genç demek hazine define demektir. Bu manada her bir çocuğumuz gencimiz anne babasının, milletimizin ve devletimizin en kıymetli hazineleridir. Milletimizin ve devletimizin istikbali, Allah’ın izniyle milli ve manevi değerlerle donatılmış olan siz gençlerimizin eliyle şekillenecektir. Onun için okuyan gençliğe çok ihtiyacımız var. Kitap okuma alışkanlığı özellikle ‘Z’ kuşağı olarak tabir ettiğimiz gençlerimizde ne yazık ki üzülerek ifade edeyim ki zayıflamış vaziyette. Bizde buna dikkat çekmek için bu etkinliği düzenledik.” diye konuştu. 

Malatya Müftülüğünün düzenlediği kitap okuma etkinliği yoğun ilgi gördü

Özkan Öner

“Bu tür programların devamını bekliyoruz”

İki çocuğuyla birlikte kitap okuma etkinliğe katıldığını belirten Özkan Öner, “Malatya İl Müftülüğünün düzenlediği bu program hakikaten çok güzel ve önemli bir program. Özellikle sosyal medyanın çok yoğun olarak kullanıldığı bu dönemde böyle bir etkinliğin düzenlenmesi ve bizlerinde çocuklarımızla katılmamız daha da güzel oldu. Çoğu zaman ihmal ettiğimiz çocuklarımızla ilk defa birlikte kitap okuyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonra bu tür programların devamını bekliyoruz.” dedi.

Babasıyla birlikte kitap okuma etkinliğine katıldığını söyleyen Aysel Arzu Öner adlı küçük kız çocuğu, kitap okumanın çok güzel olduğunu ve tüm yaşıtlarının kitap okumalarını istediğini söyledi.  

Malatya Müftülüğünün düzenlediği kitap okuma etkinliği yoğun ilgi gördü

Yağmur Ceylan

“İnşallah güzel bir örnek teşkil eder”

Eşi ve çocuklarıyla kitap okuma etkinliğine katıldığını belirten Derya Taş ise “Zaten yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de ilk ayet ‘Oku’ emri ile başlar. Hem düzenlenen programa destek hem de kitap okumak için katıldık. Gerçekten güzel bir etkinlik, inşallah güzel bir örnek teşkil eder ve inşallah hayırlara vesile olur. İnsan isterse sosyal mesafe kurallarına uyarak bu tür etkinlikler yapılabiliyor.” diye konuştu.

Kitap okumayı çok sevdiği için sürekli okuduğunu kaydeden Yağmur Ceylan, bundan dolayı kitap okuma etkinliğine katıldığını ve hayatı boyunca da kitap okumaya devam edeceğini söyledi.

Malatya Müftülüğünün düzenlediği kitap okuma etkinliği yoğun ilgi gördü

Şeyma Çınar

“Herkese kitap okumayı tavsiye ediyorum”

Katılımcılardan Şeyma Çınar adlı öğrenci ise kitapların insan hayatına çok güzel şeylerin kattığını belirterek, “Kitap insanlara kendilerini hatırlatıyor. Bilgili olmak için sürekli kitap okumalıyız. İnsanların sosyal medyayla harcadıkları vakitlerini kitap okumayla geçirseler daha iyi olur. Çünkü sosyal medya özellikle gençlere kötü zararlar veriyor ama kitap okumanın hiç kimseye zararı yoktur. Kitap okumak zihnimizi ve ufkumuzu açar. Bundan dolayı herkesin kitap okumasını tavsiye ediyorum.” dedi. 

Anahtar Kelimeler:
İstanbul'da silah atölyesine operasyonu: 5 gözaltıÖnceki Haber

İstanbul'da silah atölyesine operasyonu:...

Viranşehir Devlet Hastanesi Başhekimi Altunöz trafik kazasında yaralandıSonraki Haber

Viranşehir Devlet Hastanesi Başhekimi Al...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar