Köpek Sahiplendirme

​Malatya Milletvekili Çakır, Lisanslı Kuru Kayısı deposunda incelemelerde bulundu

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
​Malatya Milletvekili Çakır, Lisanslı Kuru Kayısı deposunda incelemelerde bulundu
Abone ol
​AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin kayısı alımı ile birlikte önemli bir adımın atıldığını söyledi.

Malatya Milletvekili Ahmet Çakır ve Malatya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özcan, Fırat Kalkınma Ajansı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) kapsamında desteklenen Lisanslı Kuru Kayısı Deposu'nda incelemelerde bulundu.

Burada konuşan Milletvekili Çakır, Malatya’nın ihtiyacı olan Lisanslı Kuru Kayısı Depoculuğunun kısa süre içerisinde hayata geçmesinin kendilerini mutlu ettiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Dünya kuru kayısı başkenti olan Malatya’mızda üreticiden başlayıp kalitenin yükseltilmesi ve çeşitlilikle birlikte muhafazası, saklanma koşulları, üreticinin belirli bir standart da ürünün pazara sunması açısından çok önemli bir tesisi kazandırmış olduk. Lisanslı Kuru Kayısı Deposu’nun hızlı bir şekilde hayata geçmesi de çok önemliydi. Bu kadar büyük bir tesisin hızlı bir şekilde hizmete sunulmasından dolayı Borsa Başkanımıza teşekkür ediyorum. Kayısıya olan destek ve güvenin geldiği, ürünün ne kadar çok olursa olsun saklama koşullarının yeterli altyapıya kavuşması hiçbir zaman değer kaybetmeyeceğinin göstergelerinden bir tanesidir. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) kayısı alımı ile birlikte önemli bir adım daha atılmış oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Malatya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özcan, Lisanslı Kuru Kayısı Deposu’nun üreticinin kullanacağı hale geldiğini belirterek, “Şu anda dört tane ana depodan bir tanesindeyiz. Burası tamamen soğuk hava ile ürünün korunması ve aynı nem de kalması amacıyla donatılmış bir depomuz. Bask diye adlandırdığımız beş yüz kiloluk, bin beş yüz kasa ile donatılmış tamamen raflarda ürünlerin hiçbir karışıklığa sebep vermeden kime ait olduğu hangi bölümde olduğu kükürt ve nemin ölçüldüğü bütün analizleri yapıldıktan sonra bu depolarda muhafaza edilecektir. Bu işlemlerden sonra Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) ve Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) sistemi ile Ticaret Borsası’nın satış salonlarında internet üzerinde satış işlemleri başlayacak. Kayısı da artık amatör ruhtan profesyonel bir döneme geçiş başlayacak” diye konuştu.

Özcan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu sistemi taçlandırıp üreticiyi de koruyacak en önemli güç olan Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından alım müdahaleleri kararı ile lisanslı depoculukla beraber kuru kayısı da yeni bir dönem başlatacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Dünya kuru kayısı ihtiyacının yüzde 85’ini karşılayan Malatya’nın bu yatırımlara çok hızlı kavuşması gerekiyordu. Gerekli girişimler sonucunda kayısıya gereken değer verilerek hak ettiği yere gelmeye başladı. Bu sayede hem üreticilerimiz hem de Malatya’mız kayısıdan ekonomik anlamda 500 milyon dolar ihracat hedefine doğru emin adımlarla yürüyecektir. Malatya ekonomisi için önemli olan kayısıya verilen destekten dolayı başta Cumhurbaşkanımıza, Tarım ve Orman Bakanımıza, Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza, TOBB Başkanımıza, milletvekillerimize ve TMO Genel Müdürümüze üreticilerimiz adına teşekkür ediyorum.”

Ziyaret kapsamında Malatya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özcan, Milletvekili Çakır’a, Lisanslı Kuru Kayısı Deposu hakkında bilgiler aktardı. (İLKHA)


Dünya geneli Coronavirus vaka sayısı 26 milyon 700 bini geçtiÖnceki Haber

Dünya geneli Coronavirus vaka sayısı 26...

Şanlıurfadaki kavgada yaralanan 6 kişiden 2si hayatını kaybettiSonraki Haber

Şanlıurfadaki kavgada yaralanan 6 kişide...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar