Köpek sahiplendirme

Malatya ESOB Başkanından tedbir nedeniyle kapanan işyerlerine asgari ücret desteği talebi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Malatya ESOB Başkanından tedbir nedeniyle kapanan işyerlerine asgari ücret desteği talebi
Abone ol
Coronavirus nedeniyle işyerleri kapanan esnafların zor bir dönemden geçtiğini söyleyen Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Şevket Keskin, Cumhurbaşkanın son açıklamasında esnaf ve sanatkârın beklentisine cevap verilmediğini söyledi.

Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin, Covid-19 salgını nedeniyle tedbir amaçlı kapanan iş yerlerinin yaşadığı mağduriyetler ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

Coronavirus salgını nedeniyle tedbir amaçlı iş yeri kapanan ve işleri düşen esnafa geçici süreyle en az asgari ücret desteği sağlanması çağrısında bulunan Keskin, esnaf kredilerinin ve vergilerinin en az 2021 yılının haziran ayına kadar ötelenmesini, küçük esnaf ve sanatkârdan 2020 dönemine ilişkin vergi alınmaması gerektiğini belirtti.

"İş yeri kapanan ve işleri düşen esnafımıza geçici süreyle en az asgari ücret desteği sağlamalıdır"

Esnaf ve sanatkârların Cumhurbaşkanımızın yıllarca arkasında durduğunu ve hâlâ de durmaya devam ettiğini söyleyen Keskin, "Cumhurbaşkanımızın da esnaf ve sanatkâra dönüp bakmasını talep ediyoruz. Aylardır beklentilerimiz cevapsız, esnaf ve sanatkâr yalnız. Devlet kurumlarındaki, işçi-memurlar, özel sektördeki işçiler tedbir amaçlı çalışmasalar bile maaşları ödeniyor, ama esnaf kapalı olan dükkanının vergisini, BAĞ-KUR’unu, belediye harçlarını ödemekle mükellef. Coronavirus’un yükünü de küçük esnaf ve sanatkâr çekiyor. Okullar kapalı, okul kantincisi aylardır mağdur, okular kapalı, servisçi esnaf aylardır mağdur, okullar kapalı kırtasiyeci esnaf aylardır mağdur. İnternet evleri ve eğlence merkezleri, kafeler ile birlikte çay ocağı, kahvehane işleten esnaflarımız aylardır mağdur. Bunlar gibi onlarca iş kolunda esnafımız mağduriyet içerindedir. Hükümetimiz ve yerel yöneticiler küçük esnaf ve sanatkarlarla kader birliği yapmalı. Hükümetimiz Coronavirus salgını nedeniyle tedbir amaçlı iş yeri kapanan ve işleri düşen esnafımıza geçici süreyle en az asgari ücret desteği sağlamalıdır. Esnaf kredileri, vergileri en az Haziran 2021’e kadar ötelenmeli. Küçük esnaf ve sanatkardan 2020 dönemine ilişkin vergi alınmamalı. Devlet ‘kapat’  der kapatırız ama bu insanların nasıl geçim sağlayacağını da devletimiz planlamalıdır.  Kapanan değil, açık olan işyerleri de büyük sıkıntı içinde.  Devlet hiçbir girdisinden vaz geçmiyor. Belediyeler hiçbir girdisinden vaz geçmiyor.  Faizli kredilerle bu süreç atlatılamaz. Gerçekten küçük esnaf ve sanatkâr imdat diyecek duruma gelmiştir." diye konuştu.

"Süpermarketler istediği kadar zam yapıyor ama devletin denetim gözü esnaf ve sanatkârın üzerinde"

Piyasada büyük bir denetimsizliğin yaşandığını ileri süren Keskin, “Sayın bakanlarımız acaba 1 torba unun, 1 torba şekerin fiyatını biliyorlar mı? Fabrikalar temel gıda maddelerine istediği kadar zam yapıyor, süper marketler istediği kadar zam yapıyor, ama devletin denetim gözü esnaf ve sanatkarın üzerinde. Piyasada denetim yoktur. Süper marketlere Pandemi de devlette giremiyor. Temel gıda maddesi üreticilerinin tesislerine Pandemi de devlet de giremiyor.  Bugüne kadar bu kadar piyasada başıboşluk yaşanmamıştır.” dedi.

“Seçim günlerinde bizimle birlikte olanları kötü günde de hastalıkta da görmek istiyoruz”

Keskin, “Gaziantep’in Malatya gelini olan kıymetli başkanı Fatma Şahin örnek bir girişimde bulunmuştur, tebrik ve takdir ediyoruz. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, kapanan işyeri sahiplerine bin 500 TL destek ve su faturalarında yüzde 50 indirim yapmıştır. Aynı duyarlılığı Malatya Büyükşehir Belediyesinden de bekliyoruz. İyi günde, seçim günlerinde bizimle birlikte olanları kötü günde de hastalıkta da görmek istiyoruz.” şeklinde konuştu. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Sokağa çıkma kısıtlaması başladıÖnceki Haber

Sokağa çıkma kısıtlaması başladı

İtalya'da Covid-19 kaynaklı ölü sayısı 56 bini geçtiSonraki Haber

İtalya'da Covid-19 kaynaklı ölü sayısı 5...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar