​Malatya ESOB: 2021 yılı bütçesinde esnaf ve sanatkarların beklentileri karşılanmadı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
​Malatya ESOB: 2021 yılı bütçesinde esnaf ve sanatkarların beklentileri karşılanmadı
Abone ol
Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin, 2021 bütçesinde esnaf ve sanatkarın beklentilerinin yine karşılanmadığını belirterek, esnafın siyasetin dilinde var olduğunu ama "gönülde ve bütçede" olmadığını söyledi.

Keskin, yaptığı yazılı açıklama da, 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi ile 2019 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi’nin Türkiye Büyük Milet Meclisi’nde (TBMM) görüşmelerinin açılışında esnaf ve sanatkâr camiası için somut bir sonucun ortaya çıkmadığını bildirdi.

Keskin, "TBMM’de 5 partinin 2021 yılı bütçe görüşmelerine ilişkin görüşlerini yansıtan açılış konuşmaların da iktidar ve muhalefet tarafından esnaf kelimesi toplamda 36’kez kullanılmıştır. Sanatkâr kelimesi ise hiç kullanılmamıştır. Hem iktidar hem de muhalefet partileri üretimin temel direği ve temel taşı olan sanatkarı unutmuştur ya da bilmiyorlar.  Sanatkarların unutulması demek, yerli üretimin unutulması demektir. Biz yine de esnaf camiasının sorunlarını gündeme getiren herkese teşekkür ediyoruz. Ancak esnaf ve sanatkarın beklentileri yine karşılanmamıştır.  Pandemi döneminde esnaf ve sanatkarın yaşamış olduğu sorunların ve sıkıntıların çözümüne ilişkin somut, kalıcı, uygulanabilir, sürdürülebilir teklifler yerine esnafların sorunları politik ifadeler içine sığdırılmıştır. Maalesef esnaf siyasetin dilinde var, gönlünde ve bütçede yoktur." dedi.

Esnaf ve sanatkâr kesiminin büyük bir ekonomik sıkıntı içerisinde olduğunu hatırlatan Keskin, şöyle devam etti:

"Pandemi sürecinin mağduru esnaf ve sanatkardır. 2021 yılı Bütçe Kanununa pandemiden dolayı iş yapamayan, işleri biten, işyerleri kapanan esnaf ve sanatkara hibe ve muafiyet desteği veren düzenleme mutlaka eklenmelidir. Özellikle belediyeler tarafından kanunla alınan vergi ve harçlar da belediyelere indirim yetkisi veren kanunun düzenleme mutlaka 2021 yılı bütçe kanununa eklenmelidir. Bütçeye Halk Bankası aracılığıyla sağlanan esnaf ve KOBİ kredileri faiz desteği için 3,8 milyar lira kaynak aktarıldığı belirtilmiştir. Diğer kesimlere ayrılan bütçeye göre bu rakam çok düşüktür. Cumhur ittifakını oluşturan AK Parti Genel Başkanı, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’den esnaf ve sanatkarın beklentilerine sahip çıkmalarını bekliyoruz." (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Kamu personeline uluslararası alanda geçerli Mesleki Yeterlilik belgesi imkânıÖnceki Haber

Kamu personeline uluslararası alanda geç...

Bağlar Belediyesinin yol çalışmaları devam ediyorSonraki Haber

Bağlar Belediyesinin yol çalışmaları dev...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar