Malabadi Köprüsünün Batmana bağlanması taleplerine tepki

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Malabadi Köprüsünün Batmana bağlanması taleplerine tepki
Abone ol
Silvan Muhtarlar Derneği, bazı sosyal medya hesaplarında ve yerel gazetelerde Malabadi Köprüsü'nün Batman'a bağlanması talebine tepki gösterdi.

Silvan Muhtarlar Derneği Başkanı Murat Ateş ve Malabadi Mahallesi Muhtarı Kasım Turan, tarihi Malabadi Köprüsü'nde konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Diyarbakır'ın Silvan ilçe sınırları içerisinde olan Malabadi Köprüsü'nün, Artuklular döneminde Timurtaş Bin İlgazi Bin Artuk tarafından 1147 yılında yaptırıldığını hatırlatan Ateş, köprünün başka bir ile bağlanması talebinin şehirleri birbirine kırdırma amacı taşıdığını ifade etti.

Malabadi Köprüsü'nün, Silvan'ın bir kültürel değeri olduğunu hatırlatan Ateş, köprünün ayrıca 1880 yılında kurulan ve Türkiye'nin en eski belediyelerinden biri olan Silvan Belediyesi'nin de amblemi olduğunu anımsattı.

Ateş, "Birileri köprüyü koruma, sahip çıkma yerine, özeline almaya çalışıyor. Malabadi Köprüsü, Diyarbakır ilinin Silvan'ın kültür envanterinde kayıtlı olabilir ama sadece Diyarbakır, Silvan sahip çıkmamalı. Köprü, bölgenin malı, bölgenin bir değeridir. Bitlis, Siirt, Muş, Van, Hakkâri ve Ağrı başta olmak üzere o köprü herkesindir, tüm Anadolu'nundur. O köprüyü herkes tanıtmalı ve korumalıdır, özeline almaya çalışmamalıdır." dedi.

25 yıldır Malabadi Mahallesi muhtarlığını yürüttüğünü belirten Kasım Turan ise tarihi köprünün Sason yol ayrımına kadar mahalle sınırlarında olduğunu ifade etti.

jab
Anahtar Kelimeler:
Malatyada çeşitli suçlardan aramaları bulunan 18 kişi yakalandıÖnceki Haber

Malatyada çeşitli suçlardan aramaları bu...

Kızılaydan kan bağışı kampanyasına destek çağrısıSonraki Haber

Kızılaydan kan bağışı kampanyasına deste...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar