Macron'un 'Fransa İslamı' tasarısı Ulusal Meclis'te onaylandı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Macron'un 'Fransa İslamı' tasarısı Ulusal Meclis'te onaylandı
Abone ol
Fransa Ulusal Meclisi'nde, 'aşırı İslamcı eğilimlerle mücadeleyi' amaçlayan yasa tasarısı 151 oya karşı 347 oy ile onaylandı. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un partisinin sunduğu tasarının yasalaşması için, Senato'dan geçmesi gerekiyor.
ücretli

Fransa Ulusal Meclisi, ülkede gerçekleşen cihatçı saldırıların sebebi olarak gösterileni 'aşırı İslamcı eğilimlerle mücadeleyi' amaçlayan bir yasa tasarısını onayladı. Tasarı ile, Fransız hükümetinin, tehdit olarak değerlendirilen organizasyonları ve ibadethaneleri kapatma noktasındaki yetkileri ciddi şekilde artırılıyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un partisinin getirdiği yasa teklifi, 151 karşı ve 65 çekimser oya karşın, 347 vekilin oyu ile Ulusal Meclis'ten geçti.

Bu kurumların ve ibadethanelerin, 'nefret oluşturduğu ve şiddet çağrısı yaptığı' tespit edilirse harekete geçilecek. Yasa tasarısının görüşmeleri devam ederken, tasarıyı 'İslamofobinin bir devamı' olarak gören grupların protesto eylemi de vardı.

'TÜRKİYE VE KATAR'DAN GELEN FONLAR ENGELLENECEK'

Tasarıdaki tartışma yaratan bir bölüm, söz konusu kurumların, ülkenin cumhuriyetçi değerlerine bağlılıklarını yazılı olarak sunma şartına ilişkin. Bu kurumların devlet yardımlarından yararlanabilmesi, liberal değerlere uyulacağı sözü verilmesi şartına bağlanıyor. France 24 televizyonunun haberine göre yasada yer alan 10 bin euronun üzerindeki bağışları açıklama zorunluluğu ile, Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan gibi ülkelerden gelen fonlar engellenmeye çalışılacak.

Yasa ile üç yaşın üzerindeki çocukların, evde eğitim almasına ilişkin kriterlerin sıkılaştırılması öngörülüyor. Bu adımla, çocukların, merdiven altı İslami oluşumlara gitmesinin engellenmek istendiği de kaydediliyor.

Kapsamlı tasarıda, doktorların 'bekaret testi' yapması durumunda ceza veya hapisle karşılaşmasına ilişkin bir madde de yer alıyor. Birden fazla eşi olan kişilere, oturma izni verilmesi de yasaklanıyor. 

PATY'NİN ÖLDÜRÜLMESİNİN ARDINDAN HAREKETE GEÇİLDİ

Tasarının yasalaşması için, Senato'dan da geçmesi gerekiyor. Burada, Macron'un partisi çoğunlukta bulunmuyor. Fransa'da 2015 yılından bu yana meydana gelen saldırılarda, 250'den fazla kişi hayatını kaybetti. Tasarı, öğrencilerine Muhammed Peygamber'in karikatürleri üzerinden ifade özgürlüğünü anlatan öğretmen Samuel Paty'nin 16 Ekim'de başı kesilerek öldürülmesi sonrası hayata geçirildi.

Bir Çeçen tarafından düzenlenen saldırı sonrası Macron, "Fransa'da İslamcılar huzur içinde uyuyamayacaklar. Korku taraf değiştirecek" açıklamasını yapmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan söz konusu yasa tasarısı ile ilgili olarak, "Fransa İslam'ı, Avrupa İslam'ı gibi kavramların asıl gayesi İslam ve Müslümanlarla hesaplaşmaktır" mesajını vermişti.

Erdoğan, "Dinin devlet eliyle kontrol edildiği, baskı altına alındığı, çok daha vahimi, biçimlendirilmeye çalışıldığı bu sistemin adı demokrasi değil, totaliterliktir. Hiçbirimizin, hiçbir Müslüman ülkenin böyle bir hadsizliğe rıza göstermesi mümkün değildir" ifadelerini kullanmıştı. (BBC Türkçe) GAzeteDUVAR

Anahtar Kelimeler:
Dünyada bir ilk: İngiltere'de 'insanlı Covid araştırması' başlıyorÖnceki Haber

Dünyada bir ilk: İngiltere'de 'insanlı C...

YÖK: Salgın endişesi taşıyan öğrenciler kayıt dondurabilirSonraki Haber

YÖK: Salgın endişesi taşıyan öğrenciler...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar