Köpek Sahiplendirme

Lübnan Cumhurbaşkanı Avn, Mustafa Edibi yeni hükümeti kurmakla görevlendirdi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Lübnan Cumhurbaşkanı Avn, Mustafa Edibi yeni hükümeti kurmakla görevlendirdi
Abone ol
Lübnan'ın Beyrut Limanı'nda meydana gelen patlamadan sonra hükümetin istifasının ardından Cumhurbaşkanı Mişel Avn, ülkenin Berlin Büyükelçisi Mustafa Edib'i yeni hükümeti kurmakla görevlendirdi.

Cumhurbaşkanı Avn, Beyrut Limanı'nda meydana gelen şiddetli patlamaya tepki olarak düzenlenen protesto eylemlerinin ardından 10 Ağustos'ta istifa eden Hassan Diyab hükümetinin yerine yeni kabineyi oluşturma görevini vermek için Meclis'teki siyasi gruplarla gerçekleştirdiği istişare görüşmelerini tamamladı.

Mustafa Edib, Meclis'teki 128 vekilden 90'ının oyunu alırken, bazı vekillerin desteklediği Nevvaf Selam ise, 16 oy alabildi.

Cumhurbaşkanı Avn, görüşmelerin ardından Mustafa Edib'i Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na çağırarak yeni hükümeti kurmakla görevlendirdi.

Mustafa Edib, verilen görevin ardından Saray'da düzenlediği basın toplantısında, tercihlerini kendisinden yana kullanan siyasi gruplara teşekkür etti.

Mustafa Edib kimdir?

Mustafa Edib, 2000 yılında Lübnan Üniversitesinde akademisyen olarak göreve başladı.

Mustafa Edib, 2000 yılında eski Başbakan Necib Mikati'nin danışmanı oldu ve bu görevi, diplomatik temsilci olarak atandığı 2013 yılına kadar sürdürdü.

Lübnan ve Fransa'daki çeşitli üniversitelerde uluslararası hukuk alanında akademisyenlik yapan Edib, 18 Temmuz 2013'ten beri Lübnan'ın Berlin Büyükelçisi olarak görev yapıyor.

Ülkenin kuzeyindeki Trablusşam kentinde Sünni bir ailenin çocuğu olarak 1972 yılında dünyaya gelen Mustafa Edib, İtalyan bir kadınla evli ve 5 çocuk babasıdır.

Beyrut Limanı'nda neler yaşanmıştı?

Beyrut Limanı'nda 4 Ağustos'ta patlayıcı maddelerin bulunduğu depoda önce yangın çıkmış ardından güçlü bir patlama meydana gelmişti.

Cumhurbaşkanı Avn, patlamaya 6 yıldır limandaki bir depoda tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın yol açtığını söylemişti.

Patlamada 182 kişinin hayatını kaybettiği, yaklaşık 6 bin kişinin yaralandığı ve onlarca kişinin kayıp olduğu açıklanmıştı.

Başbakan Hassan Diyab da protestoların üçüncü günü 10 Ağustos'ta Hükümet Sarayı'nda düzenlediği basın toplantısında, "Beyrut Limanı'ndaki patlamayı devlet yönetiminde kök salmış yolsuzluğun sonucu" değerlendirmesinde bulunarak istifasını duyurmuştu. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Adıyaman Valiliğinden immün plazma bağışı çağrısıÖnceki Haber

Adıyaman Valiliğinden immün plazma bağış...

Adıyamana 4 gün elektrik verilemeyecekSonraki Haber

Adıyamana 4 gün elektrik verilemeyecek

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar