Lahana fiyatı çiftçinin yüzünü güldürmedi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Lahana fiyatı çiftçinin yüzünü güldürmedi
Abone ol
​Lahana veriminden memnun olmalarına rağmen emeklerinin karşılığını alamadıklarını belirten Batman’daki çiftçiler, tarla ile çarşı-pazardaki fiyat farkının çok yüksek olduğunu söylediler.

Batman merkeze bağlı Balpınar (Grêsira) beldesinde ektikleri lahanaların hasadına başlayan çiftçiler, fiyatlardan memnun olmadıklarını söylediler.

Ürettikleri yerli lahanaları satarak geçimlerini sağlayan köylüler, hasattan memnun olduklarını ancak fiyatlardan memnun olmadıklarını belirttiler.

“Lahana tarlada 70 kuruş marketlerde 2 lira”   

Haziran ayının sonlarında ektikleri lahanaları kasım ayında toplamaya başladıklarını söyleyen çiftçi Mehmet Mahsun Erden, bu sene verimden memnun olduklarını belirtti.

Ektikleri lahanaları kasım ve aralık aylarında toplamaya başladıklarını ifade eden Erden, “Bu yıl 15 dönüm lahana, 15 dönüm karnabahar ve 10 dönüm de kabak ektim. Bu yıl verimlerimiz iyi ama fiyatlar düşük. Tarlada lahananın kilosu 70 kuruştan hal komisyoncularına verirken, marketlerde, çarşıda ve tablalarda ise 2 liraya satılıyor. Tarlada ile çarşı arasında iki katından fazla fiyat farkı var. Ürünlerimizi komisyonculara verdiğimizde bizden yüzde on komisyon kesiliyor. Tarladan komisyoncuya kadar tarlanın kirası, fide, gübre nakliye, komisyon, işçilik gibi bizim birçok masrafımız gidiyor. Bize de bu durumda pek bir şey kalmıyor. Komisyonculardan bu fiyatların üstünde durmalarını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Bize ancak işçiliğimiz kalıyor”

Sattıkları ürünlerin çoğunun masraflarını bile zor karşıladığını ifade eden diğer bir çiftçi İslam Ekinci ise şunları söyledi:

“Toplamaya başladığımız lahana hasadı aralık ayının sonlarına kadar devam edecek. Fiyatlarımız çok düşük, tablacılar bizden daha fazla kazanıyor. Ekimden biçmeye kadar masrafımız oluyor. Fiyatlarımızın düzelmesi için hal komisyoncularının bize yardımcı olmalarını istiyoruz. Bir boş kasanın bile tanesini 1,75 liraya alıyoruz. Bir kasaya zaten 10 kilogram lahana giriyor, bizim kazancımız zaten kasaya gidiyor. Sattıklarımız gübre, mazot, arazinin kirasını bile zor çıkarıyor. Lahanayı tarladan 70 kuruşa veriyorum, market ve çarşı, pazarda ise 2 lira ve üzerinde satılıyor. Bu yıl verimlerimiz iyidir ama fiyatlar çok düşük olduğundan pek bir kârımız olmuyor. Bize ancak işçiliğimiz kalıyor.”(İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Toplam ciro yıllık yüzde 26,2 arttıÖnceki Haber

Toplam ciro yıllık yüzde 26,2 arttı

Van Valiliğinden göçmenleri taşıyan minibüs kazasına ilişkin açıklamaSonraki Haber

Van Valiliğinden göçmenleri taşıyan mini...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar