Kütüphanesiyle öne çıkan İnönü Üniversitesi Merkez Camiinde ilk namaz kılındı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Kütüphanesiyle öne çıkan İnönü Üniversitesi Merkez Camiinde ilk namaz kılındı
Abone ol
​Malatya İnönü Üniversitesi yerleşkesinde yaklaşık 3 yıl önce yapımına başlanan Üniversite Merkez Camii, büyük ölçüde tamamlanarak bugün kılınan cuma namazıyla birlikte ibadete açıldı.

Cuma namazıyla birlikte ibadete açılan İnönü Üniversitesi Merkez Camii, bünyesinde barındırdığı yaklaşık 100 bin ciltlik İslami İlimler kütüphanesiyle öne çıkacak.

Çok kapsamlı Üniversite Merkez Camii, Dekan Karaman’ın ezan öncesi yaptığı vaaz, Cami imamı Yasin Toptaş’ın okuduğu hutbe ve kıldırdığı cuma namazıyla birlikte ibadete açıldı.

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ile İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hikmet Karaman, ibadete açılan cami ile ilgili İLKHA muhabirine açıklamalarda bulundular.

Üniversite Merkez Camii’nin pandemi kurallarına uygun olarak kılınan ilk cuma namazıyla ibadete açıldığını belirten Rektör Kızılay, caminin üniversiteye ve Malatya’ya hayırlı olması temennisinde bulundu.

İlahiyat Fakültesi Dekanı Karaman ise caminin bünyesinde yaklaşık 100 bin ciltlik İslami İlimler Kütüphanesi, okuma ve toplantı salonlarının bulunacağını ve caminin bir ilim merkezi olarak faaliyet yapacağına dikkat çekti

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, "Üniversitemizin merkez camisinin inşaatı yaklaşık 3 yıla yakın bir zamandır inşaatı devam ediyordu. Hemen hemen sona yaklaştık. Pandemi kurallarına uygun olarak, bugün cuma namazıyla birlikte ilk namaz kılınarak ibadete açıldı. İnşallah ileri ki aylarda resmi açılışını da yapacağız. Camimizin; Üniversitemize, şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah yüzyıllarca hizmet edecek." dedi.

"Camimiz bugün ilk defa cuma namazına ev sahipliği yaptı"

İnönü Üniversitesinin bugün çok mutlu bir anı yaşadığını belirten İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikret Karaman ise "Bu caminin yapılma düşüncesi 3 yıl önce gündeme gelmişti. Daha önce Malatya’da ve üniversitemizde olanlar hatırlayacaklar. Bugün ki caminin yapıldığı yerde 30 yıl önce inşa edilen 150 kişilik bir mescit vardı. Tabi o mescit ihtiyaca cevap vermiyordu. Tabi İnönü Üniversitesi 30 yıl önceye göre 30 kat daha büyüdü. Hal böyle olunca 2017 yılında yeni bir caminin yapılmasına karar verildi. Resmi temel 24 Mart 2018 yılında atılmıştı. O günden bugüne camimizin tamamlanması için başta rektörümüz olmak üzere bu caminin yapımı için elimizden gelen her türlü gayreti sarf ettik. Camimiz bugün ilk defa cuma namazımıza ev sahipliğini yaptı." dedi.

Caminin içi, müştemilatı ve çevresinde kalan eksiklikleri bir iki ay içerisinde bitirileceğini söyleyen Karaman, resmi açılışının uygun bir tarihte yapılacağını kaydetti.

Caminin bünyesinde 100 bin ciltlik bir İslami İlimler Kütüphanesi bulunacak

Karaman, "Bilindiği üzere İnönü Üniversitesi bir eğitim kurumudur. Bu cami de eğitimle zenginleştirilmiş bir özelliğe sahip. Bu caminin bünyesinde yaklaşık 100 bin cilt olan bir İslami İlimler Kütüphanesi bulunmaktadır. Kütüphanemiz de tamamlanmak üzere. Okuma salonlarımız bulunuyor. İnşallah toplantı salonlarımız olacak. Ayrıca vatandaşlarımızın özellikle üniversitedeki öğrencilerimizin daha rahat bir hijyenik ortamda abdest almaları, temizlik yapmaları açısından son derece modern uygun ıslak mekanlar temizlik mekanları ve abdest alanları hazırlandı. Camimizin doğu ve kuzey istikametinde çok geniş hareket alanları bulunmaktadır. İnşallah öğrencilerimiz geldiğinde isteyen ders çalışacak, isteyen kitap okuyacak, isteyen diğer sosyal etkinliklerde bulunacak. Bu şekilde İnönü Üniversitesi uygulama camii hem üniversitemize hem ülkemize belki de Türkiye'de bir ilk olarak böylesine eğitim öğretime ağırlıklı bir mabet olarak hizmet vermeye devam edecektir inşallah. Burada ana şey kütüphanenin varlığıdır. Bu kütüphanenin var olmasıyla birlikte ilahiyat fakültemizin hocaları da burada görev alacaklar. Dolayısıyla burası bir nevi bir ilim merkezi olarak faaliyetine devam edecek inşallah." diye dikkat çekti. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Mardinde PKK operasyonunda 6 kişi gözaltına alındıÖnceki Haber

Mardinde PKK operasyonunda 6 kişi gözalt...

Mardin Büyükşehir Belediyesindeki yolsuzluk soruşturmasında tutuklamaSonraki Haber

Mardin Büyükşehir Belediyesindeki yolsuz...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar