Kuşkonmazın Faydaları Nelerdir

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Kuşkonmazın Faydaları Nelerdir
Abone ol

Doğa mucizevi bitkiler ile dolu. Şundan emin olabilirsiniz ki her canlının yaratılmış olmasının bir nedeni var. Adını bile bilmediğimiz birçok bitkinin birçok rahatsızlığa iyi geldiğini duymuşsunuzdur. İşte o şifalı ve faydalı bitkilerden biri de kuşkonmaz. Ama diğerlerinin aksine kuşkonmaz çok bilindik bir bitki öyle ki birçoğumuzun evinde pişirilen yemeklerden biridir. Biz yine de kuşkonmazın nasıl bir bitki olduğunu ve faydalarını şöyle bir hatırlatalım bilmeyenlerde öğrenmiş olsun.

Kuşkonmazın Faydaları

Kuşkonmaz zambak familyasından olan bir bitkidir ve yaklaşık 300 çeşidi vardır. Fakat sadece 20 çeşidi yenilebilir. En yaygın ve bilinen kuşkonmaz çeşidi beyaz, yeşil ve mor renklerde satılanlarıdır. Kuşkonmazın başlıca faydaları ise şu şekildedir. Folik açısından zengin olan kuşkonmaz kanser, kalp rahatsızlığı ve algılamada fonksiyon bozukluğu açısından risk oluşturan homosisteinin kontrol edilmesine yardımcı olur. Ayrıca tiyamin, B6 vitamini ve C vitamini açısından da zengin bir kaynak oluşturmaktadır. Belirtiğim faydaları dışında kan damarlarını güçlendirir, enfeksiyonu giderir, kemik erimesini azaltır, hücreleri korur, iyi bir antioksidandır, cinsel isteği artırır ve çeşitli kanser hücrelerini öldürdüğü saptanmıştır. Çok faydalı ve güzel olan kuşkonmaz geçmişten bu güne birçok rahatsızlık içinde doğal ilaçlar arasında yerini almıştır. Öyle ki geçmişte romatizma ve kireçlemeden kaynaklı şişlikler için kullanılmıştır.

Hanımların özel günlerinde de vücudun su toplamasına da iyi gelen kuşkonmaz alternatif tıpta tam bir hayat kurtaran olarak da tanımlanır.

İçeriğinde bulunan birçok madde sayesinde kalın bağırsakta yararlı bakterileri harekete geçiren ya da sindirilemeyen besinler için kullanılan kuşkonmaz ayrıca iyi bir idrar söktürücüdür. Bu kadar faydalı bir bitki olmasının yanı sıra ayrıca lezzetlide bir yemektir kuşkonmaz. Hem akşam yemeği olarak hem de kahvaltıda tüketebilirsiniz kuşkonmazı.

Anahtar Kelimeler:
Kuru Üzümün Faydaları NelerdirÖnceki Haber

Kuru Üzümün Faydaları Nelerdir

Maden Suyunun Faydaları NelerdirSonraki Haber

Maden Suyunun Faydaları Nelerdir

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar