Kürdistan İletişim ve Ulaştırma Bakanı Cewherden PKKye sert tepki

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Kürdistan İletişim ve Ulaştırma Bakanı Cewherden PKKye sert tepki
Abone ol
İletişim ve Ulaştırma Bakanı Cewher, “PKK’nin yaptığı ortalığı karıştırmaktır, mücadele, Kürtlük veya vatanseverlik değil.” dedi.

Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi İletişim ve Ulaştırma Bakanı Ano Cewher, PKK’ye yönelik TSK’nın başlattığı sınır ötesi harekatını değerlendirdi.

Bakan Cewher, “Zaho sınırlarında bulunan onlarca Hıristiyan köyü boşalmış durumda. Bu köylerde yaşayan insanlar evlerinden oldu, Duhok’a yönelmek zorunda kaldı. Şu an yaşananlar, büyük bir güce ve ülkeye bu köylere saldırması için bahane yaratmaktır. PKK’nin yaptığı sadece Türkiye’ye asker yığınağı yapmak için bahane yaratmaktır. PKK’nin yaptığı toprak savunmak değil, mücadele değil. Kendi savaşını ihraç etmektir. Bu gücün kendi sahasına dönmesi gerekirdi” diye konuştu.

 “Kürdistan’ın suyu, toprağı ve havasının korunması konusunda hassasız.” diyen Cewher, “Savaş kötü bir şeydir. Şu an Kürdistan Bölgesi’nin karşı karşıya olduğu şeyin Bölge’yle ilgisi yoktur. Kürdistan Bölgesi yıllarca bedel ödemiştir. Sayın Başkan Barzani’nin çabaları sayesinde Irak Anayasası’nda yasal bir statümüz var. Diğer parçalardaki kardeşlerimiz mücadele vermek istiyorlarsa mücadelelerini kendi parçalarında yapsınlar.” dedi.

PKK’ye sert eleştirilerde bulunan Cewher, devamında şunları söyledi:

“PKK bu statümüzü tehlikeye atmak istiyorsa bu ne Kürtlüktür ne de vatanseverliktir. Şu dönemde kendi ulusuna zarar gelmesine neden oluyorlarsa bu büyük bir soru işaretidir. Ben siyaset bilimleri okudum ancak PKK’yi ve yaptıklarını anlamıyorum. Tek yaptıkları ortalığı karıştırmaktır. Bölge’nin kendi hükümeti ve parlamentosu var. Parlamentosu ve hükümeti Kürt’tür. Ne yapmak istediklerini anlamıyorum. Bu toprağın adı Irak Kürdistan Bölgesi’dir.”

jab
Anahtar Kelimeler:
Malatya Valisi Baruş, Oda, Birlik ve Dernekleri Ziyaret ettiÖnceki Haber

Malatya Valisi Baruş, Oda, Birlik ve Der...

3 kilogram uyuşturucu ele geçirildiSonraki Haber

3 kilogram uyuşturucu ele geçirildi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar