Köpek Sahiplendirme

Kreş Müdürü Türk: Çocuklarımızı maddi ve manevi yönden yetiştiriyoruz

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Kreş Müdürü Türk: Çocuklarımızı maddi ve manevi yönden yetiştiriyoruz
Abone ol
​Van'da hizmet veren ve 0-6 yaş arası çocukların maddi ve manevi yönden gelişmelerine katkıda bulunan Yarım Elma Kreş ve Gündüz bakım Evi Kurucu Müdürü Şermin Türk, çocukları her yönüyle geleceğe hazırladıklarını ifade etti.

Yarım Elma Kreşi’nin temelde çocukların maddi ve manevi değerlerini korumak üzere kurulduğunu belirten Türk, çocukların sağlıklı, maddi ve manevi olarak geliştirmek üzere bir müfredat hazırladıklarını ve uzman bir kadro ile bunu desteklediklerini ifade ederek, Kreşte haftanın 5 günü eğitim verildiğini, alanlarında uzman öğretmenler tarafından da Arapça ve İngilizce olmak üzere 2 yabancı dilde eğitim verildiğini belirtti.

Türk, “Çocukların kişisel yeteneklerini ortaya çıkardığımız ve desteklediğimiz hobi atölyelerimiz var. Değerler eğitimi programıyla çocuklarımızın manevi eğitimleri veriyoruz. Kur'an, Fıkıh, Siyer Akait, Adab, Esma’ül Hüsna, dua, sure gibi birçok yönden çocuklarımızın manevi eğitimlerini ve temelde Allah (Celle Celaluhu) ve Peygamber  (sallallahu aleyhi ve sellem) sevgisi temelli bir eğitim sunuyoruz. Bununla beraber ilkokula hazırlık aşamamız var, çocuklarımızın ilkokula da hazırlanması gerekiyor bu süreçte.” dedi.

“Doğal ortamdan da faydalanıyoruz”

Bin metrekarelik bahçelerinde çocukların doğal ortamda vakit geçirmesini, sağlıklı bir şekilde gelişimlerini sağlamasını desteklediklerini dile getiren Türk, “Bahçemizin bir köşesinde yine organik tarım yapıyoruz ve çocuklarımızı da buna dâhil ediyoruz. Yine birçok meyvemizin bulunduğu bahçede çocuklarımızla gerektiğinde meyvelerini topluyor, onların reçelini yapabiliyoruz, kompostosunu yapabiliyoruz.

Doğal ortamdan her şekilde faydalanıyorlar. Bununla beraber matematik temelli bir mental aritmetik programımız da var. Animasyon ve tiyatro ekibi gibi drama ve benzeri şeylerle yine çocuk eğlenceli bir vakit geçiriyorlar burada. Söylediğimiz bütün programları uzman ve işinin ehli tecrübeli arkadaşlar tarafından sağlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Pandemiye karşı gerekli bütün önlemlerimizi alıyoruz”

Pandemi sürecinde birçok önlem alındığını ifade eden Türk, alınan önlemler hakkında şunları söyledi:

“Malum 0-6 yaş arası çocuklara eğitim veriyoruz. Binamızın ve bahçemizin dezenfekte işlemlerini tamamladık ve raporladık. Bununla beraber rutin olarak eğitim sürecimiz boyunca çocuklarımızın bulundukları ortamlar dezenfekte işleminden geçirilecek.

Yine çocuklarımızın giriş çıkışlarda el temizliğine dikkat ediyoruz. Hem girişlerde hem sınıflarda dezenfektanlarımız bulunuyor. Bununla beraber çocuklarımızı yine bu konuda bilgilendirecek eğlendirici oyunlarla mesafe oyunlarını öğretiyoruz ve görsellerle aynı zamanda pandemi sürecini yaşlarına uygun bir şekilde anlatmaya çalışıyoruz.

Kreşimizin birçok yerinde iç ve dışta pandemiye yönelik görseller asıldı. Bu manada yine velilerimize yönelik de bilgilendirmeler yapılıyor. Girişlerde velilerimiz belirli mesafelerde çocuklarını teslim ediyorlar. Personelimiz aynı şekilde pandemi sürecinde geldikleri kıyafetlerle içeri girmemeye dikkat ediyor. Bununla beraber oyun alanlarında, yemek alanlarında, toplu olarak bulundukları zamanlarda 2 grubu birbirleri içine dahil etmeye çalışıyoruz.

2 farklı grubun öğretmenleri birbiriyle temasta olmuyorlar, birbiriyle ortak alanlarda bulunmuyorlar. Çocuklarımızın evlerinden herhangi bir oyuncak, kitap alışverişi yapılmıyor. Bununla beraber buradaki oyuncaklarımızı yani çocukların temas ettikleri her alan düzenli olarak dezenfektan işleminden geçiriliyor.”

“Çocuklarımızın manevi yapılarını inşa etmeye çalışıyoruz”

Hitap ettikleri yaş grubundaki çocukların hem zihinsel hem fiziksel gelişimlerini desteklediklerini aktaran Türk, “Akıl, nefis ve ruh boyutu olmak üzere 3 boyutlu olan çocuklarımızın, manevi değerleri de baz alarak manevi yapılarını da inşa etmeye çalışıyoruz. Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) çocukların 0-7 yaş aralığını çok dikkate almış, temel eğitimin yani hayatları boyunca süregelecek eğitimin bu yaş çerçevesinde verilmesini tavsiye etmiştir. Dolaysıyla biz de bunu dikkate alarak çocukların ileride hayat içerisinde ihtiyaç duyacakları manevi boyutlarını da bu yaş aşamasında desteklemeyi planlıyoruz.

Temelde Allah ve Peygamber sevgisini oturtmaya çalışıyoruz, vicdani boyutlarını ön planda tutmaya çalışıyoruz çocuklarımızın. Aynı zamanda Kur'an eğitimi Arapça eğitimi Fıkıh, Siyer, Akaid, Adab, Kur'an ve sure ezberi, Esma’ül Hüsna ezberi gibi derslerimiz var. Bunların içerisinde çocukların manevi değerlerimiz ile iç içe bir şekilde eğitim görmeleri sağlıyoruz.” şeklinde konuştu.

“Vatandaşların çocuklarını rahat bir şekilde teslim edebilecekleri güvenli bir ortam hazırlıyoruz”

Yarım Elma Kreşi’ne çocuklarını teslim eden vatandaşların gözlerinin arkada kalmayacak şekilde rahat olmaları gerektiğinin altını çizen Türk, şunları söyledi:

“Öncelikle can parelerini bize emanet ediyorlar. Zaten Yarım Elma Kreşi'nin Yarım Elma olmasının sebebi onların can parelerini yani yarımları olan o diğer parçaları olan evlatlarını biz bir anne ve baba edasıyla emanet olarak alıyoruz.

Güvenli bir ortam sağlıyoruz ve bütün velilerimiz gözleri arkada kalmadan çocuklarını bize teslim ediyorlar, bu güveni zaten veriyoruz ve vermeye de devam ediyoruz. Bu anlamda çocuklarla rahat olarak teslim edebilecekleri bir ortam. Bununla beraber yine fiziksel şartlarımız ve verdiğimiz eğitimlerle çocuklarımızın maddi ve manevi boyutunu destekleyeceğimizi de söyledik.

Çocukların çözümleyici bir bakış açısıyla yetişmesini, yabancı dillerle de tanışmasını, ama en temelde öz değerleri ile iç içe bir eğitim görmesini sağlıyoruz. Bunun için Yarım Elma’yı belki de maddi manevi boyutları da baz alarak güvenli bir ortam olması hasebiyle rahat bir şekilde çocuklarını bize teslim edebileceklerini söylüyor, uzman kadromuzun ve fiziksel şartlarımızın da buna hazır olduğunu beyan etmek istiyorum." (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Adıyamanda Covid-19 denetimi yapıldıÖnceki Haber

Adıyamanda Covid-19 denetimi yapıldı

Dünya Sağlık Örgütü: Önümüzdeki yılın ortasına kadar yaygın bir aşılama beklemiyorizSonraki Haber

Dünya Sağlık Örgütü: Önümüzdeki yılın or...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar