Köpek sahiplendirme

Koronada umut veren kök hücre tedavisi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Koronada umut veren kök hücre tedavisi
Abone ol
Korona virüsüne karşı ABD'de geliştirilen yeni bir tedavi yönteminin denemelerine FDA'dan bir haftada onay çıktı. On kişiden dokuzunda etkili olduğu belirtilen tedavi bebeklerin kordon kanında bulunan kök hücrelerle yapılıyor. Tedavinin hastaların hayatta kalma olasılığını iki kat artırdığı ifade ediliyor.

Korona virüsünün tedavisinde yeni bir yöntem umut verdi. ABD’deki Miami Üniversitesi’nde yürütülen çalışmada bilim insanları, yeni doğan bebeklerin kordon kanında bulunan kök hücrelerin, 85 yaşın altındaki ağır Covid-19 hastalarının hayatta kalma olasılığını iki kat artırdığını belirledi. Tedavi ile tek bir göbek kordonu 10 bin hastanın hayatını kurtarabilecek.

NTV'de yer alan habere göre çalışmanın ayrıntılarını yazan Prof. Camillo Ricordi, "korona virüsüne karşı ucuz ve etkili bir tedavinin anahtarını ellerinde tuttuklarını" söyledi. Ricordi, "Kök hücre tedavisi normal bağışıklık tepkisini geri yüklemek ve yaşamı tehdit eden komplikasyonları tersine çevirmek için akciğerdeki akıllı bir bomba teknolojisi gibi" ifadelerini kullandı.

Stem Cells Translational Medicine dergisinde yayınlanan yazısında Jackson Memorial Hastanesi'nde Covid-19 tedavisi gören 24 ağır Covid-19 hastasına kök hücre tedavisi uygulandığı, tedavi grubundaki her denek için toplam 200 milyon kök hücre kullanıldığı belirtildi.

TEDAVİYE RAĞMEN ÖLEN TEK KİŞİ 85 YAŞ ÜSTÜ

Hastaların hepsi korona virüsüne yakalandıktan sonra, şiddetli akut solunum sıkıntısı sendromu geliştirdiler. Her birine bir plasebo veya kök hücreden iki gün arayla iki enjeksiyon verildi. Bir ay sonra ise hayatta kalanların oranının kök hücrelerle tedavi edilen grupta yüzde 91 iken, plasebo verilenlerde ise yüzde 42 olduğu görüldü. Kök hücre tedavisine rağmen ölen tek kişinin ise 85 yaşın üzerinde olduğu belirtildi.

Bununla birlikte, ekip kök hücre tedavisi görenlerde iyileşme süresinin daha hızlı olduğunu buldu. Buna göre, tedavi edilenlerin yarısından fazlası son dozun ardından iki hafta içinde taburcu olurken, yüzde 80'den fazlasının bir ay sonra tamamen semptomsuz olduğu anlaşıldı.

Ricordi, kök hücrelerin doku yenilenmesini destekleyen, akciğerleri ve diğer organları onaran antimikrobiyal aktiviteye sahip olduğunu ve bu nedenle on yıldır Tip 1 Diyabet gibi durumlarda sahip olabilecekleri faydaları araştırdıklarını söyledi.

STOKİN FIRTINASINI ENGELLİYOR

Tedavinin hücrelerin şiddetli Covid-19 hastalarında ölüme neden olabilecek sitokin fırtınasını engellediği ve damar içi enjeksiyon şeklinde verildiğinde, kök hücrelerin doğrudan akciğerlere ilerleyerek solunum sıkıntısı olanların tedavisini hızlandırdığı ifade edildi.

FDA'DAN BİR HAFTA İÇİNDE ONAY

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi'nin denemelerini (FDA) bir hafta içinde onayladığı tedavinin başlangıçta ventilasyon gerektirme riski taşıyan hastalarda kullanılması planlanıyor.

SİTOKİN FIRTINASI NEDİR?

Bağışıklık sisteminin yaralanma veya enfeksiyona tepkisinde yer alan bir grup hücreye sitokin adı veriliyor. Stokinler problemin ortaya çıktığı yere gitmek için yarışıyor ve vücudu yabancı bir istilacıya karşı savunmak için daha fazla bağışıklık hücresi göndermesi için sinyal gönderiyor. Vücudun kendini iyileştirmesinde önemli bir rol oynayan sitokinler bir süre sonra yıkıcı hasara yol açabiliyor. Bağışıklık hücrelerinin akışı kalıcı olduğunda, bağışıklık sisteminin korumaya çalıştığı dokulardaki hücreleri öldürmeye başlayan iltihaplanma meydana geliyor. Sitokin hücrelerinin aşırı miktarda sinyal vermesi nedeniyle çok uzun süre iltihaplanma kontrol dışı kalabiliyor. Bu iltihap, ise korona virüsü hastalarının akciğerlerine dolarak solunum yetmezliğine neden oluyor. Eğer iltihaplanma kontrol edilemezse hastaların birçoğu vefat ediyor.DUVAR

Anahtar Kelimeler:
Süleyman Soylu'dan Boğaziçi savunması: Çilingir mi çağırsaydıkÖnceki Haber

Süleyman Soylu'dan Boğaziçi savunması: Ç...

Sağlık Bakanlığı'ndan uyarı: Aşıyla dolandırılmayınSonraki Haber

Sağlık Bakanlığı'ndan uyarı: Aşıyla dola...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar