Kısıtlama nedeniyle sokaklar kedi köpek ve kuşlara kaldı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Kısıtlama nedeniyle sokaklar kedi köpek ve kuşlara kaldı
Abone ol
Tarihi, doğal güzellikleri, gastronomideki ünü ve kültür turizmindeki potansiyeli sayesinde her zaman ziyaretçilerin en gözde merkezlerinden olan ve 12 ay boyunca turistlerin akın ettiği Gaziantep'te sokaklar boş kaldı.
ücretli

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Kasım'da gerçekleşen Kabine Toplantısı'nın ardından yeni tedbirler açıklamıştı. Alınan tedbirlerde 81 ilde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması kararlaştırılmıştı. Cuma günü saat 21.00'de başlayan iki günlük sokağa çıkma yasağı pazartesi saat 05.00'te sona erecek.

Covid-19 tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle Türkiye genelinde olduğu gibi Gaziantep’te de cadde ve sokaklar sessizliğe büründü.

Tarihi, doğal güzellikleri, gastronomideki ünü ve kültür turizmindeki potansiyeli sayesinde her zaman ziyaretçilerin en gözde merkezlerinden olan ve 12 ay boyunca turistlerin akın ettiği Gaziantep'te dün akşam saatlerinden itibaren Covid-19 sessizliği kentin her yerine yansıdı.

Sokağa çıkma kısıtlamasının ilk gününde Gaziantep sessiz bir güne uyanırken sabahın ilk ışıklarıyla birlikte Gaziantep adeta terk edilmiş bir kente dönüştü. Sokakta sadece polisler, kısıtlama kapsamı dışında kalan sağlık ve işletme çalışanları vardı. Kentin sokakları, kedi, köpek ve kuşlara kaldı.

2 gün sürecek kısıtlama nedeniyle şehrin en işlek noktalarından olan İncilipınar, Muammer Aksoy Bulvarı ve İstasyon Caddesi’ndeki yollar boş kalırken sokağa çıkma kısıtlamasının ilk gününde vatandaşların genel itibariyle kısıtlamaya uydukları görüldü.

Kentin birçok noktasında kısıtlamanın etkileri hissedilirken ana yollar, sokaklar, caddeler ve en işlek olan bulvarlar ile parklar gibi kentin tüm noktalarındaki normal zamanlardaki hareketlilik yerini sakinlik aldı. 15 Temmuz Meydanı, Balıklı Parkı Meydanı ve Kırkayak Parkı Meydanı yasak ile birlikte derin sessizliğe büründü.

Vatandaşların dışarı çıkmamasından dolayı sokak ve caddelerde kuş sesleri arttı. Vatandaşların yoğun olarak kullandığı pasaj, mağaza ve kapalı çarşıların bulunduğu Gaziler, Karagöz, Mütercim Asım ve Suburcu Caddesi gibi işlek caddeler ise boş kaldı.

Asırlardır bakır işlemenin yapıldığı ve çekiç seslerinin hiç susmadığı Bakırcılar Çarşısı'nda da sessizliğin hâkim olduğu görüldü.  Yine hafa içi başta olmak üzere özellikle hafta sonları ziyaretçi akınına uğrayan tarihi Gaziantep Kalesi de sessizliğe bürünen mekânlar arasından yer aldı.

Kısıtlama nedeniyle kentteki tarihi mekânların, meydanların, piknik alanları ve caddeler tarihinde belki de hiç şahit olmadığı kadar sakin geçiyor.

Kentin birçok noktasında önlem alan polis ekipleri de uygulama noktalarında, kısıtlama kapsamı dışında olan vatandaşlardan kurum kimlik kartı veya çalışma belgesi istiyor.

Sokağa çıkma kısıtlaması kapsamı dışında ve istisnai kapsamda olan vatandaşların geçişine izin verilirken bu özellikleri taşımayan vatandaşlar uyarılıp geri gönderiliyor. Gerekli görüldüğü takdirde ise 3 bin 150 TL ceza uygulanıyor. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Kepenk kapatma noktasına gelen kırtasiyecilerden hükümete çağrıÖnceki Haber

Kepenk kapatma noktasına gelen kırtasiye...

MSB 82 gün boyunca Oruç Reis Gemisine refakat ettiSonraki Haber

MSB 82 gün boyunca Oruç Reis Gemisine re...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar