Kış aylarında karbonmonoksit zehirlenmelerine dikkat!

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Kış aylarında karbonmonoksit zehirlenmelerine dikkat!
Abone ol
Van İl Sağlık Müdürü Doç.Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, karbonmonoksit zehirlenmesi sonucu meydana gelen ölümleri engellemeye yönelik olarak vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Özellikle kış mevsimi dolayısıyla ısınma amacıyla kullanılan soba, kombi ve banyolardaki şofben ve sağlıksız baca bağlantılarının karbonmonoksit zehirlenmelere yol açtığını belirten Sünnetçioğlu, karbonmonoksitin renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı ve zehirli bir gaz olduğunu belirterek, "Vücuda solunum yoluyla girer ve doğrudan kana geçerek oksijen alımının engellemesine sebep olduğu gibi zehirlenme ve ölüme neden olur." dedi.

Karbonmonoksit gazı zehirlenmelerinin önüne geçmek için dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğini ifade eden Sünnetçioğlu, şu uyarılarda bulundu:

"Kullanılan her türlü ısıtma cihazının kalite belgesine sahip olup olmadığına, garantilerine ve garanti sürelerine dikkat edilmeli. 

Kullanılan yakıtın standartlara uygunluğu kontrol edilmeli, izin belgesi olmayan satıcılardan kömür alınmamalı.

Aşırı doldurulan sobanın duman yolu daralacağı, soba içinde düzensiz ısı dağılımı nedeniyle de baca çekişi zayıflayacağı için soba yakılırken aşırı doldurulmamasına dikkat edilmeli. Sönmekte olan sobaya asla tutuşması güç yakıtlar konulmamalı, yakıt yavaş yavaş ilave edilmeli.

Yatmadan önce sobaya kesinlikle yakıt konulmamalı. İyi ısınmayan ve alttan yakılan kömür sobalarında karbon monoksit zehirlenmesi riski artacağından soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalı. 

Özellikle alçak basınçlı lodoslu havalarda ölüm olaylarında artış görüldüğü için eğer bacalar standartlara uygun değilse alçak basınçlı havalarda soba yakılmamalı, yakılması zorunlu ise gece yatarken mutlaka tam olarak söndürülmeli. 

Soba borularının birbiriyle birleştirilmesinde hava ve baca gazı sızdırmazlığı sağlanmalı. Sobanın bulunduğu yer sürekli havalandırılmalı.

Bacalar standartlara uygun ve yalıtımlı olmalı, düzenli olarak temizletilmeli. Dumanın geri tepmesini önlemek için bacaların en üst noktasının çatının en üst noktasından 1 metre daha yüksekte olması sağlanmalı ve baca şapkası mutlaka takılmalı."

Sünnetçioğlu, Sağlık Bakanlığına bağlı ücretsiz aranabilecek 114 numaralı telefonlardan zehirlenmelerde yapılacak ilk yardım hakkında bilgi alınabileceğini hatırlattı. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Milli Eğitim Bakanlığından eğitim genelgesiÖnceki Haber

Milli Eğitim Bakanlığından eğitim genelg...

Kızıltepe Umut Kervanı evi yanan mağdur aileye sahip çıktıSonraki Haber

Kızıltepe Umut Kervanı evi yanan mağdur...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar