ücretli reklam

Kayısı fiyatları geçen yıla göre iki kat arttı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Kayısı fiyatları geçen yıla göre iki kat arttı
Abone ol
Toprak Mahsulleri Ofisinin açıkladığı kayısı alım fiyatları, sektörde yıllarca piyasa sorunları yaşayan üreticileri memnun etti.

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya’nın Akçadağ ilçe esnafını ziyaret etti.

Çalık, dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 85'inin yapıldığı Malatya'da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın olurlarıyla TMO’nun kayısıda taban fiyatı belirlemesinin, üreticilerin yüzünü güldürdüğünü belirtti.

Çalık, "Geçen yıl sezonda, 4 numara diye adlandırılan kuru kayısının kilogram fiyatı 11 TL iken, TMO'muz 4 numara kuru kayısıyı kilogram başına kükürtlenmiş için 21 liradan, kükürtlenmemişi (gün kurusu) 23 liradan alıyor. Yani geçen yıla göre kayısı fiyatları yaklaşık iki katı artmış durumda. TMO’nun devreye girmesi ve alım fiyatları, kayısı sektöründe üretim yapıp, yıllarca piyasa sorunları yaşayan başta üreticilerimiz olmak üzere pek çok kesimi memnun etti. Kayısı üreticilerimize her zaman destek veren Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyorum." dedi.

"İki ayda 50 milyon dolar kayısıdan gelir elde edildi"

Bu yılın ilk 9 ayında 62 bin 263 ton kuru kayısı ihracatı gerçekleştirildiğini ve 175 milyon 455 bin dolar gelir elde edildiğini belirten Çalık, "Bu yıl ağustos ve eylül ayında ise 15 bin 666 ton kuru kayısı ihracatı gerçekleştirildi ve karşılığında 50 milyon 913 bin dolar gelir elde edildi." diye konuştu. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
AK Parti Milletvekili Markar Esayan hayatını kaybettiÖnceki Haber

AK Parti Milletvekili Markar Esayan haya...

Malatya Valisi Baruş 2. Organize Sanayi Bölgesinde incelemelerde bulunduSonraki Haber

Malatya Valisi Baruş 2. Organize Sanayi...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar