İstanbulda yapılan gramaj ve fiyat denetimlerinde 93 fırına ceza kesildi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
İstanbulda yapılan gramaj ve fiyat denetimlerinde 93 fırına ceza kesildi
Abone ol
Halkın şikâyetleri üzerine İstanbul Bağcılar'da 121 fırında "Gramaj, Fiyat ve Tarife Denetimi" yapan İstanbul Valiliği, kurallara uymayan 93 fırına en az 10'ar bin TL ceza kesti.

Kaymakamlık, İl Ticaret Müdürlüğü, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerinin katılımıyla gerçekleştirilen denetimlerde, 6502 sayılı Kanun’un 54'üncü maddesi ve fiyat etiketi yönetmeliği kapsamında fırınlarda yer alan ürünlerde; fiyat etiketlerinin, tarife fiyat listelerinin bulunup bulunmadığı, fiyat etiketlerinin-fiyat-tarife listelerinin mevzuatta yer alan hususları taşıyıp taşımadığı denetlendi.

16 ekip ve 48 personelin gören yaptığı denetimlerde, fırınlarda ekmek fiyatlarının İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından 10 Eylül 2020 tarihinde ve İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği (İSTESOB) tarafından 16 Ekim 2020 tarihlerinde açıklanan azami ekmek fiyat tarifesinde yer aldığı gibi 1 kg ekmek fiyatının azami 7.50 TL’ye 200 gram ekmeğin 1,5 TL'ye denk gelecek şekilde satılıp satılmadığı, haksız fiyat artışı olup olmadığı kontrol edildi.

Yapılan denetimlerde, 12 fırının standartlara uyduğu, 93 fırında azami ekmek fiyat tarifesine göre 1,5 lira olması gereken 200 gram ekmeğin daha yüksek fiyatla satıldığı tespit edildi. Fiyat-gramaj tarifesine uymayan her işletmeye asgari 10 bin TL olmak üzere ceza teklif tutanağı düzenlendi.

Ayrıca, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 54. maddesi gereğince 16 fırında 43 ayrı ürün çeşidinde fiyat etiketi bulunmadığından her bir ürün çeşidine 415 TL ceza uygulandı.

İstanbul Valiliği, İstanbul genelindeki 2 bin 579 fırının tamamında denetleme yapacaklarını duyurarak konuyla ilgili şikâyetlerin "Haksız Fiyat Artışı Bildirimi" uygulaması (Anroid, IOS) veya Alo175 telefon hattı üzerinden yapabileceğini hatırlattı. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
WHOdan Afrika uyarısı: Vaka sayıları artıyorÖnceki Haber

WHOdan Afrika uyarısı: Vaka sayıları art...

Bakan Kocadan 65 yaş üstü vatandaşlara uyarıSonraki Haber

Bakan Kocadan 65 yaş üstü vatandaşlara u...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar