Köpek Sahiplendirme

İstanbulda 2nci Filyasyon Çalışmaları Takip Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
İstanbulda 2nci Filyasyon Çalışmaları Takip Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi
Abone ol
İstanbul Valiliği, Coronavirus testi pozitif çıkanlarla temas etmiş kişilerin tespiti ve kendilerini 14 gün boyunca izole etmesi konusunun önemini hatırlatmak ve alınması gereken önlemlerle ilgili Filyasyon toplantısı düzenledi.

AFAD (Afet ve Acil Durum Müdürlüğü) Hasdal Yerleşkesi'nde ikincisi düzenlenen "2'nci Filyasyon Çalışmaları Takip Kurulu Toplantısı" İstanbul Valisi Ali Yerlikaya başkanlığında gerçekleştirildi.

İstanbul'da yürütülen filyasyon çalışmalarının değerlendirildiği toplantıda katılımcılara hitaben bir konuşma gerçekleştiren Vali Yerlikaya, Coronavirusle mücadelede büyük önem taşıyan 3 altın kural olan temizlik, maske ve mesafe kuralına dikkat çekti.

 

"Alınan tedbirler bizlerin sağlığını korumak için alınıyor"

Yerlikaya, kontrollü sosyal hayata; temizlik, maske ve mesafe farkındalığı ile devam edildiğini belirterek, "Cumhurbaşkanımızın virüsle mücadelede 'Tamam' olarak formülize ettiği bu üç unsurdan vazgeçmiyoruz. Vatandaşlarımızın sağlığını korumak için bu bağlamda 21 ayrı başlıkta İstanbul'da düzenli olarak 39 ilçemizde denetimler yapıyoruz. İstiyoruz ki vatandaşlarımız, alınan tedbirlere riayet etsin ve bir an önce bu virüsü hep birlikte yenelim. Alınan tedbirler bizlerin sağlığını korumak için alınıyor." dedi.

"Virüse karşı mücadelemizde biraz daha sıkı tedbirler almamız gerektiği için duruma göre ilave tedbirler alıyoruz"

İstanbul'da salgını kontrol altında tutmak için bütün sağlık çalışanlarının büyük bir özveri ile görev yaptığını belirten Yerlikaya, "Bizler de tüm imkânlarımız ile sağlık çalışanlarımızın yanındayız. İl Sağlık Müdürümüz ve buradaki 39 İlçe Sağlık Müdürümüz nezdinde bütün sağlık çalışanlarımıza can-ı gönülden teşekkür ediyorum. Sağlıkçılarımızın emeklerinin boşa gitmemesi, vatandaşlarımızın sabır ve anlayışlarının karşılık bulması ve toplumumuzun sağlığı için virüse karşı mücadelemizde biraz daha sıkı tedbirler almamız gerektiği için duruma göre ilave tedbirler alıyoruz. İçişleri Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda İl Hıfzıssıhha Meclisi kararıyla ilimizde Vali Yardımcımız, ilçelerimizde kaymakamlarımız başkanlığında 'Filyasyon Çalışmaları Takip Kurulları' oluşturduk." diye konuştu.

"Temasta bulunmuş olabileceği insanları sistem üzerinden 14 gün süreyle takip ediyoruz"

Filyasyonun önemini belirten Vali Yerlikaya, "Filyasyon, bulaşıcı hastalık varlığında hastalığı taşıyan kişinin temas ettiği herkesin o hastalık açısından taranmasına yönelik işlemler olarak tanımlanıyor.  Bu çalışmayla sonucu pozitif çıkan ancak hastanede yatmasına gerek bulunmayan vatandaşlarımızı izole ediyor, temasta bulunmuş olabileceği insanları sistem üzerinden 14 gün süreyle takip ediyoruz." şeklinde konuştu.

"Toplum sağlığının korunması için gece gündüz demeden fedakârca görev yapan filyasyon ekiplerimize bir kez daha teşekkür ediyorum"

15 gün önce 39 ilçede, 503 olan filyasyon ekip sayısını arttırdıklarını vurgulayan Yerlikaya, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"Bugün 642 filyasyon ekibimiz sahada. Yaklaşık bin 900 personel ile çalışmaları yürütüyoruz. İstanbul'umuzda 39 ilçemizde İlçe Sağlık Müdürlüklerimiz, Emniyetimiz, Jandarmamız, VEFA Sosyal Destek Birimlerimiz 10-30 Ağustos tarihleri arasında toplam 87 bin 452 eve birebir ulaştı; 810 bin 838 telefon ile takip gerçekleştirdi. Filyasyona uymayanlar için 416 idari işlem, 1 adli işlem uygulandı. VEFA Sosyal Destek Birimlerimizce, Filyasyon takibindeki vatandaşlarımızın 8 bin 535 talebi/isteği yerine getirildi. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca, 2 bin 855 aileye 1 milyon 192 bin 465 TL nakdi,  6 bin 614 adet ayni yardım yapıldı. Burada çalışmalarıyla insan ve toplum sağlığının korunması için gece gündüz demeden fedakârca görev yapan filyasyon ekiplerimize bir kez daha teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

"Kendi sağlığımız, ailemiz, sevdiklerimiz ve güzel şehrimiz İstanbul için tedbirlerimizi alalım ve kurallara uyalım"

Coronavirus salgınıyla mücadelenin başarıya ulaşması için izolasyona mutlaka uyulması gerektiğini belirten Vali Yerlikaya, "Bu süreç, birbirimiz için ne kadar önemli ve değerli olduğumuzu anlamamız açısından oldukça önemli. 'Alınan tedbirler öncelikle sizin sağlığınız, sonra da ailenizin, sevdiklerinizin, arkadaşlarınızın, oturduğunuz mahallenin, caddenin, güzel şehrimiz İstanbul'un sağlığı için alınmış elzem tedbirlerdir.' demeliyiz. Kendi sağlığımız, ailemiz, sevdiklerimiz ve güzel şehrimiz İstanbul için tedbirlerimizi alalım ve kurallara uyalım." ifadelerini kullandı. 

"Bu dönemi birlikte paylaşarak ve yardımlaşarak başarı ile atlatacağız ve çok yakında güzel günlere kavuşacağız"

Vali Yerlikaya, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

Tüm İstanbullu hemşerilerimizden tek istediğimiz, sürekli duyurulan tedbir ve kurallara sıkı sıkıya uyarak bu pandemi sürecini en az vaka ve can kaybı ile kapatmak, özlenen ve sabırla beklediğimiz sağlıklı günlere kavuşmak. Bu süreçte özverili ve gayretli bir şekilde görev ifa eden tüm kamu görevlilerimiz ve gönüllülere içtenlikle teşekkür ediyorum. Bu dönemi birlikte paylaşarak ve yardımlaşarak başarı ile atlatacağız ve çok yakında güzel günlere kavuşacağız.

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu'nun filyasyon çalışmalarına dair sunum gerçekleştirdiği toplantıya, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İlçe Kaymakamları, Halk Sağlığı Başkanı Dr. Abdullah Emre Güner, İlçe Sağlık Müdürleri, AFAD ve Halk Sağlığı yetkilileri katıldı. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Devlet Bahçeli: İdam cezası iğrenç ve ilkel suçların işlenmesini caydırabilecektirÖnceki Haber

Devlet Bahçeli: İdam cezası iğrenç ve il...

Batmanda uyuşturucu ticareti iddiasıyla 12 kişi tutuklandıSonraki Haber

Batmanda uyuşturucu ticareti iddiasıyla...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar