İsrail: Pfizer aşısının ilk dozu açıklanandan daha az koruyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
İsrail: Pfizer aşısının ilk dozu açıklanandan daha az koruyor
Abone ol
Pfizer/BioNTech'in ürettiği Covid-19 aşısının ilk dozunun yaklaşık yüzde 52 koruma sağladığı açıklamasına İsrail'den itiraz geldi. İsrailli yetkililer aşısının ilk dozunun, şirketin açıkladığından daha az koruma sağladığını öne sürdü.

İsrail'in korona virüsüyle mücadele koordinatörü Nachman Ash, Pfizer/BioNTech aşısının ilk dozunun, şirketin açıkladığından daha az koruma sağladığını öne sürdü.

İsrail ordu radyosuna göre, "İlk dozun koruma oranı, umduğumuzdan daha az" diyen Ash, ülkede birkaç hafta içinde virüsün mutasyona uğramış varyantının Covid-19'un ana kaynağı haline gelebileceği uyarısında bulundu.

BBC Türkçe'nin haberine göre ülkede 17 Aralık'ta başlayan aşılama seferberliğinde şimdiye kadar 2 milyon kişiye ilk doz Pfizer/BioNTech aşısı yapıldı. Bu kişilerden 400 bini ikinci dozu da yaptırdı.

Pfizer, ilk dozun yaklaşık yüzde 52 koruma sağladığını açıklamıştı. Aralarında İngiltere'nin de bulunduğu bazı ülkeler ilk dozun yapıldığı kişilerin sayısını artırmak için aşının ikinci dozunu geciktiriyor.

İKİNCİ DOZU YAPTIRANLARIN ANTİKOR ORANI 6-12 KAT ARTIYOR

İsrail'de ilk dozu yaptırdıktan sonra binlerce kişinin hastalandığına dair haberler aşının ilk dozunun etkinliği konusunda soru işaretleri doğurmuştu. İsrail Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Sharon Alroy-Preis bunun, aşılanan kişilerde virüse maruz kalmalarından önce yeterince antikor oluşmamasından kaynakladığını belirtiyor.

Şeba Tıp Merkezi'nin açıkladığı verilere göre ikinci doz Pfizer aşısını yaptıranlarda antikor oranı 6 ila 12 kat arasında artıyor.
Korona virüsüyle mücadelede örnek ülkelerden biri olarak gösterilen 9 milyon nüfuslu İsrail'de Sağlık Bakanlığı, pazar günü 10.021 vaka açıklamıştı. Bakanlık üç ayı aşkın bir aradan sonra koronavirüs testlerinin pozitif çıkma oranının yüzde 10 eşiğini aştığını duyurmuştu. (Kaynak: BBC Türkçe) DUVAR

Anahtar Kelimeler:
ÖSYM'den erteleme açıklaması: Sınav merkezleri güncellenebilecekÖnceki Haber

ÖSYM'den erteleme açıklaması: Sınav merk...

Erdoğan: Görev değişiklikleri mutlaka olacaktırSonraki Haber

Erdoğan: Görev değişiklikleri mutlaka ol...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar