İslam medeniyetinin fidan dikmeye büyük bir önem verdiği belirtildi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
İslam medeniyetinin fidan dikmeye büyük bir önem verdiği belirtildi
Abone ol
HÜDA PAR Batman Merkez İlçe Teşkilatı ve Gençlik Kolları üyeleri, bu yıl ikincisi düzenlenen “11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü” münasebetiyle düzenlenen fidan dikme etkinliğine katıldı.

Batman Üniversitesi tarafından Batı Raman kampüsünde düzenlenen etkinliğe HÜDA PAR Batman Merkez İlçe Başkanı Muhammed Şerif Durmaz ve Batman Gençlik Kolları üyeleri katılım sağladı.

Durmaz ve beraberindeki heyet, fidan dikme etkinliğinden önce Batman Üniversitesi Genel Sekreteri Mehmet Yakan’ı ziyaret etti. Ziyarette, eğitim ve ekonomiye dair konuşmalar yapıldı.

Ziyaret sonrası teşkilat üyeleriyle birlikte fidan dikme etkinliğine katılan Durmaz, etkinlik sonrası günün anlam ve önemine binaen açıklamalarda bulundu.

“Fidan dikmek, geleceğe nefes olabilme adına önemli bir eylemdir”

Bugünün Milli Ağaçlandırma Günü olduğunu vurgulayan Durmaz, “Bu kapsamda şuanda Türkiye'nin bütün illerinde geleceğe nefes kampanyası kapsamında fidanlar dikilmektedir. Bu kampanyaya öncülük edenleri ve katılanları tebrik ediyorum. Fidan dikmek, geleceğe nefes olabilme adına çok önemli bir eylemdir. Fidan dikmek, çevrenin yeşillenmesine, havanın temizlenmesine, yağmurun gelmesine vesile olmaktadır.” ifadelerini kullandı.

“Yarın kıyametin kopacağını bilseniz bile, elinizdeki fidanı dikiniz”

Fidan dikmenin sevgili peygamberimizin tavsiye ettiği bir husus olduğunu söyleyen Durmaz, “Bir hadiste, ‘Yarın kıyametin kopacağını bilseniz bile, elinizdeki fidanı dikiniz.’ diye buyurulmaktadır.  Başka bir hadiste ise, ‘Müslüman, bir ağaç diker, o ağaçtan insan, hayvan veya kuşlar istifade ederse; kıyamet gününe kadar o kimse için sadaka olur.’ diye buyurulmuştur. Bu hadislerden de anlaşılıyor ki İslam medeniyeti, ağaç dikmeye çok büyük bir önem vermiştir.” dedi.

“Fidan dikmek, çok karlı bir girişimdir ve geleceğe yatırım yapmaktır”

Fidan dikmenin karlı bir ticaret olduğunu belirten Durmaz, “Düşünün; bir ağaç dikiyorsunuz. Bu ağacın meyvesinden yiyildiği müddetçe, gölgesinden faydalanıldığı müddetçe, yani insanlar o ağaçtan istifade ettiği süre boyunca size sevap yazılıyor. Çok karlı bir ticaret değil mi? Neden bu güzel ve karlı ticaretten mahrum kalalım? Biliyoruz ki bugün dünyaya hediye ettiğimiz fidanlar, gelecekte bu topraklarda yaşayan tüm canlılara nefes olacaktır.  Bizler, ormanlarımıza sahip çıkıp geleceğe daha güzel, daha yeşil bir çevre bırakmak istiyoruz. Bu yönüyle, fidan dikmek; çok karlı bir girişimdir ve geleceğe yatırım yapmaktır, geleceğe umut olmaktır.” şeklinde konuştu.

“Fidanların korunması son derece önemlidir”

Durmaz, konuşmasını şöyle sonlandırdı:

“Fidan dikmek, sünneti seniyyeye tabi olmaktır, Peygamberimizin tavsiyesini yerine getirmektir. İnanç ehli olanlar için, bundan daha güzel bir iş yoktur sanırım. Tabi aynı zamanda, fidan dikmek, ağaç dikmek ne kadar önemliyse bunların korunması da bu derece önemlidir. Hep birlikte el birliği yaparak, geleceğe nefes olma adına ekebileceğimiz kadar fidan ekecek ve bunlara sahip çıkacağız.”(İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Ağrıda ahırlar proje hayata geçiriliyorÖnceki Haber

Ağrıda ahırlar proje hayata geçiriliyor

Ağaçlandırma seferberliğine Kayapınarda katıldıSonraki Haber

Ağaçlandırma seferberliğine Kayapınarda...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar