Köpek Sahiplendirme

İŞKUR Bitlis İl Müdürlüğü 8 aylık faaliyet raporunu açıkladı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
İŞKUR Bitlis İl Müdürlüğü 8 aylık faaliyet raporunu açıkladı
Abone ol
2020 yılının ilk 8 ayı içerisinde yapılan faaliyetleri açıklayan İŞKUR Bitlis İl Müdürü Mucahit Gülmez, bu dönem içerisinde bin 599 kişinin, özel ve kamu sektörü işyerlerinde işe yerleştirildiğini belirtti.

8 aylık zaman diliminde 558 kişinin iş başı eğitim programından faydalanıldığını dile getiren Gülmez, halk eğitim merkezlerinde açılan kurslarda 127, toplum yararına programı kapsamında 760 kişinin faydalandığını söyledi.

Bir kamu istihdam kurumu olduklarının altını çizen Gülmez, "Bir kamu istihdam kurumu olan İŞKUR, düzenlemekte olduğu mesleki eğitim kursları ile işsiz ve mesleksiz durumda olan vatandaşlarımız meslek edindirilmekte ve kurs süresi boyunca cep harçlıklarını karşılayarak, işgücü piyasasına girmelerini kolaylaştırmaktadır. İşbaşı eğitim programları ile işverenlere hiçbir maliyeti olmadan hem istediği nitelikte eleman yetiştirme fırsatı hem de işsiz vatandaşa meslek kazanma fırsatı sunmaktadır. Toplum yararına programlar ile uzun süreli işsiz olan ve istihdamında güçlük çekilen dezavantajlı grup statüsünde yer alan vatandaşlara kısa süreli iş imkânı sunularak gelir ve işgücü piyasasından kopmama fırsatı tanınmaktadır. İşsizlik Sigortası ile kendi istek ve kusuru dışında işini kaybeden vatandaşlarımıza geçici olarak gelir desteği sunmaktadır." dedi.

2020 yılının ilk 8 ayındaki zaman diliminde gerçekleştirdikleri faaliyetlere de değine Gülmezi, şunları kaydetti:

"2020 yılının ilk 8 ayında il müdürlüğümüzce işverenlere kendi elemanını tüm giderleri kurumumuzdan karşılanarak yetiştirme fırsatı sunan işbaşı eğitimi programından 558 kişi, genellikle tekstil işyerlerine açılmış olan istihdam garantili mesleki eğitim kurslarımızdan 265 kişi, halk eğitim merkezi müdürlüklerimizle iş birliği kapsamında açılan kurslarımızdan 127 kişi faydalanmıştır. Ayrıca yine bu dönemde, il müdürlüğümüzce 1599 kişi özel ve kamu sektörü işyerlerinde işe yerleştirilmiştir. Bunun yanında 760 kişi kamu kurum ve kuruluşlarında park bahçe, okul temizliği ve güvenliği gibi toplum yararına işlerde 9 aya kadar tüm giderleri kurumumuzca karşılanarak, TYP kapsamında çalıştırılmıştır. Danışmanlık faaliyetlerimize gelecek olursak, 579 işyeri ziyareti yapılarak işverenlere kurum hizmetlerimiz ve teşviklerimiz hakkında bilgi verilmiş, 2797 işsiz vatandaşımıza da iş ve meslek danışmanlığı faaliyetinde bulunularak iş arama kanalları, özgeçmiş hazırlama, iş takibi yapma ve diğer konularda bilgi verilmiştir. İş Kulübümüz faaliyete başlamış ve bu kapsamda 32 kulüp faaliyetlerimizden yararlanmıştır. Kulüp faaliyetleri çerçevesinde özgeçmiş hazırlama, iş arama kanalları, mülakat teknikleri gibi konuları hakkında bilgilendirmeler yapılmıştır. İşsizlik sigortası hizmetimizden faydalanmak üzere kendi istek ve kusuru dışında işini kaybeden 1839 kişi il müdürlüğümüze başvuruda bulunmuş, bunlardan 417 kişi işsizlik ödeneği almaya hak kazanmıştır. Küresel salgın Covid-19 virüsü nedeniyle iş yerinde faaliyetini kısmen ya da tamamen durdurmak zorunda olan işverenlere kısa çalışma ödeneği kapsamında gereken destek verilmiş ve destekten yararlanan işyerlerinde çalışanların ücretleri işsizlik sigortası kapsamında ödenmiştir." (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Vanda yapılacak etkinliklere 15 günlük yasakÖnceki Haber

Vanda yapılacak etkinliklere 15 günlük y...

Kırmızı ışıkta geçen minibüs, motosiklete çarptıSonraki Haber

Kırmızı ışıkta geçen minibüs, motosiklet...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar