İran ilk gelişmiş santrifüj zincirini yeraltına taşıdı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
İran ilk gelişmiş santrifüj zincirini yeraltına taşıdı
Abone ol
Birleşmiş Milletlere bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Dairesine (IAEA) göre İran, ilk gelişmiş santrifüj zincirini, yer altındaki Natanz uranyum zenginleştirme tesisine taşıdı.

İran daha önce IAEA'ya, Natanz nükleer santralinde yer alan yerin üstündeki uranyum zenginleştirme makinelerine ait üç santrifüj zincirini yer altındaki bir tesise transfer edeceği bilgisini vermişti.

İran bu kararı temmuz ayında yerin yüzeyindeki santrifüjünün sabotaj sonucu çıktığı sanılan yangında hasar görmesinin ardından almıştı.

İran'ın uranyum zenginleştirme makinelerine ait santrifüj zincirlerini hava bombardımanına karşı yeraltına taşıdığı sanılıyor.

Uluslararası Atom Enerjisi Dairesi, İran'ın hafif zenginleştirilmiş uranyum stokunun şu anda 2,4 tonla uluslararası anlaşmayla öngörülen 202,8 kilogram sınırının üzerinde olduğunu belirtiyor.

2015 yılında imzalanan uluslararası anlaşmayla hedef, İran'ın nükleer bomba için gerekli yakıtı üretmek için ihtiyaç duyduğu süreyi 2-3 aydan bir yıla kadar uzatmaktı. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Libyada seçimlerin yapılması konusunda anlaşmaÖnceki Haber

Libyada seçimlerin yapılması konusunda a...

Malatyada uyuşturucu ticaretinden 3 kişi yakalandıSonraki Haber

Malatyada uyuşturucu ticaretinden 3 kişi...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar