ücretli reklam

İran: Ermenistan işgal ettiği topraklardan çekilmelidir

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
İran: Ermenistan işgal ettiği topraklardan çekilmelidir
Abone ol
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, "İran olarak bir kez daha Azerbaycan'ın toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesini, askeri güçlerin işgal altındaki topraklardan çekilmesini vurguluyoruz." dedi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, bugün düzenlediği basın toplantısında, Dağlık Karabağ bölgesindeki çatışmalarla, bölgedeki son gelişmeleri değerlendirdi.

İran'ın kuzeybatı sınırlarındaki çatışmaları yakından takip ettiklerini belirten Hatipzade, "İran çatışmanın ilk gününden itibaren tüm taraflara yıllardır süren bu sorunun çözüm yolunun askeri olmadığını ilan etti." dedi.

Sait Hatipzade, "İran olarak bir kez daha Azerbaycan'ın toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesini, askeri güçlerin işgal altındaki topraklardan çekilmesini ve kapsamlı bir siyasi diyalog başlatmak için çatışmaların bir an evvel durdurulması gerektiğini vurguluyoruz" ifadesini kullandı.

Hatipzade, "İran, Dağlık Karabağ sorunu konusunda detaylı bir plan hazırlamıştır. Bu plan her iki tarafın yanı sıra bölgedeki komşu ülkelerle istişare içinde takip edilecektir" şeklinde konuştu.

Hatipzade sözlerini şöyle sürdürdü:

Azerbaycan ve Ermenistan'a İran topraklarına yönelik herhangi bir tacizin tahammül edilemez olduğunu beyan ederken, tüm tarafları bu konuda gerekli özeni göstermeleri konusunda uyardık. İran olarak ilkelerimiz çerçevesinde barışın sağlanması ve askeri güçlerin işgal altındaki bölgelerden çekilmesini takip ediyoruz.

İran'dan Ermenistan'a silah sevkiyatı iddiasına yalanlama

İran üzerinden Ermenistan'a silah gönderildiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını dile getiren Hatipzade, "Tahran, sınırlarının silah sevkiyatı veya kötüye kullanılmasına asla izin vermez. Herkes bu yangının (Karabağ krizi) söndürülmesi için yardım etmeli ve sivillerin zarar görmesini engellemeliyiz. İran olarak şiddeti sona erdirmek için bu bölgesel krize kalıcı bir çözüm arıyoruz." şeklinde konuştu. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Altın fiyatları bugün ne kadar?Önceki Haber

Altın fiyatları bugün ne kadar?

Rusyada Covid-19 vaka sayısı 1 milyon 225 bini aştıSonraki Haber

Rusyada Covid-19 vaka sayısı 1 milyon 22...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar