Irakta PKKnın Sincardaki varlığını sonlandıracak anlaşma uygulamaya konuldu

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Irakta PKKnın Sincardaki varlığını sonlandıracak anlaşma uygulamaya konuldu
Abone ol
Irak merkezi hükümeti ve IKYB, PKK'nın Musul'un Sincar ilçesindeki varlığını sonlandıracak anlaşmayı uygulamaya başladıklarını açıkladı.

IKBY İçişleri Bakanı Rebivar Ahmed, Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı Kasım Araci ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis, Erbil ile Bağdat yönetimlerinin BM gözetiminde 9 Ekim'de imzaladıkları ve PKK'nın Sincar'daki varlığını sonlandıracak anlaşmaya ilişkin bir toplantı gerçekleştirdi.

IKBY İçişleri Bakanı Ahmed, "Sincar anlaşması ve aşamalarının uygulamaya konulmasına başladık. Her iki taraf da anlaşmanın tüm maddelerinin, olduğu gibi uygulamaya konulmasında mutabık kaldı. Sincar'ın yeniden imarı, güvenliği, askeri tesisi ve anlaşma maddelerinin uygulanması için geçici olarak kısa süre içinde bir yol haritası oluşturulacak." dedi.

Ahmed, "Sincar halkının dışında başka hiçbir güç (PKK), Sincar'ın askeri güvenliğini ele alamaz. Dışarıdan gelenlerin Sincar'ın geleceğinde yeri olmayacaktır" dedi.

Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı Araci de "Sincar dosyası, hassas ve önemli bir dosya. Göçmenlerin evlerine dönmesi ve sivil hayata kavuşması. İlçenin güvenliğine zarar veren herkesi uzaklaştıracağız." İfadelerine yer verdi.

Araci ayrıca "Iraklı olmayan hiçbir güç (PKK) Sincar'da kalmayacak. Sincar ve bölgede kalacak tek güç Irak güvenlik güçleri olacak." ifadelerini kullandı.

Bağdat ile Erbil arasında 9 Ekim'de imzalanan anlaşma metnine göre, "PKK'nın Sincar ve çevresindeki bölgelerde varlığı sonlandırılacak. PKK ve ona bağlı tüm yapıların bölgede hiçbir rolü olmayacak." maddesi de yer alıyor. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
8 kez ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkûm edilen Filistinli esir zindanda evlendiÖnceki Haber

8 kez ağırlaştırılmış müebbet hapse mahk...

Bağdatta Yeşil Bölgeye 4 füze atıldıSonraki Haber

Bağdatta Yeşil Bölgeye 4 füze atıldı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar