Köpek Sahiplendirme

Irak Yüksek Seçim Komiserliği: 6 Haziranda seçime hazırız

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Irak Yüksek Seçim Komiserliği: 6 Haziranda seçime hazırız
Abone ol
Irak Başbakanı Mustafa Kazimi’nin, 6 Haziran 2021'i erken seçim tarihi olarak göstermesinin ardından gözlerin çevrildiği Yüksek Seçim Komiserliği, belirtilen tarihte seçime hazır olduklarını bildirdi.

Irak Yüksek Seçim Komiserliğinden yapılan yazılı açıklamada, “Başbakan Mustafa Kazimi’nin belirlediği 6 Haziran 2021 tarihindeki seçime hazırız.” ifadesi kullanıldı.

Kazimi’nin dün erken seçim tarihini açıklamasının ardından ülkede siyasi tartışmalar başladı. Irak Başbakanı'nın bu hamlesine destek verenler kadar karşı çıkan siyasi lider ve gruplar da bulunuyor.

Parlamento Başkanı Muhammed Halbusi, erken seçim için meclisin kendisini feshetmesi gerektiğine dikkati çekerek, “Irak’ın ve ülke evlatlarının gösterdiği fedakarlığa saygı çerçevesinde daha erken bir seçim yapılması için, basına açık ve Başbakan ile Cumhurbaşkanı'nın da hazır bulunacağı olağanüstü oturum çağrısı yapıyorum.” dedi.

Anayasanın 64'üncü maddesini hatırlatan Halbusi, buna göre milletvekillerinin üçte birinin talebi üzerine ve salt çoğunlukla parlamentonun fesih kararı alabileceğini hatırlattı.

Bu maddeye göre, Cumhurbaşkanı, parlamentonun feshedilmesinin ardından en fazla 60 gün içinde seçim yapılması çağrısı yapacak. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
İstanbulda uyuşturucu operasyonlarında 16 şüpheli gözaltına alındıÖnceki Haber

İstanbulda uyuşturucu operasyonlarında 1...

Bağlar Belediyesi düzensiz göçmenlere yemek ikramında bulunduSonraki Haber

Bağlar Belediyesi düzensiz göçmenlere ye...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar