İngiliz varyantı yeniden mutasyon geçirdi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
İngiliz varyantı yeniden mutasyon geçirdi
Abone ol
İngiltere'de daha hızlı yayılan korona virüsü varyantının, yeniden mutasyona uğradığı belirtildi. Buna göre İngiliz varyantında, Güney Afrika ile Brezilya'da görülen ve aşıların etkisini azaltmasından endişe edilen E484K mutasyonuna da rastlandı. Uzmanlar, en kötü olasılıkla, gerekmesi halinde aşılar üzerinde küçük değişiklikler yapılabileceğini söyledi.
ücretli

Korona virüsünün İngiltere'de mutasyon geçirerek oluşturduğu yeni varyant üzerinde de yeni mutasyonlar meydana geldi. İngiliz bilim insanları, ülkenin Kent bölgesinde görülen ve hızla yayılan varyantın, kaygı verici yeni değişiklere uğradığını açıkladı.

Buna göre, bazı örneklerde yapılan testlerde Güney Afrika ve Brezilya'da görülen 'endişe verici' E484K mutasyonuna rastlandı. E484K mutasyonunun, aşıların etkisini azaltma riski olabileceği tespit edilmişti.

'ŞU AN İÇİN AZ VAKA VAR'

İngiliz uzmanların açıklamasındaysa, şu an için ülkede E484K mutasyonun görüldüğü çok az varyant vakası olduğu ve bu varyantın tüm versiyonlarında mutasyon olmadığı vurgulandı. Uzmanlar, bu değişimin aşıların etkinliği etkileyebilecek olduğunu söylese de, ülkede kullanan aşıların hâlâ sonuç vereceğini belirtti.

'KARANTİNA ÖNLEMLERİNE UYULMALI'

Leicester Üniversitesi'nden virüs uzmanı Dr. Julian Tang, insanların karantina önlemlerine uymaya devam edip virüsün daha fazla mutasyon geçirmesine fırsat vermemesi gerektiğini söyledi. Dr. Tang, "Aksi halde virüs sadece yayılmaya devam etmez evrim de geçirir. Virüsün yayılması, yeni ortaya çıkan varyantlar için bir 'erime potası' olur" dedi.

'AŞILARIN BAĞIŞIKLIK TEPKİSİNİ AZALTABİLİYOR'

Bazı araştırmalar, E484K'nın virüsün bağışıklık sisteminden kaçmasına yardım edebileceğine işaret ediyordu. Fakat Moderna aşısının ilk sonuçları, aşının bu mutasyonun görüldüğü varyantlarda da etkili olduğunu göstermişti. Ancak bir yandan da, bağışıklık tepkisinin eskisi kadar güçlü ya da uzun süreli olmayabileceği vurgulanmıştı. Yakında onay alması beklenen Novavax ve Janssen'in aşılarının da koruma sağlayabileceği belirtiliyor.

'AŞILAR YENİDEN TASARLANABİLİR'

Uzmanlar, en kötü olasılıkla gerekmesi halinde aşıların birkaç hafta ya da ay içinde yeniden tasarlanabileceği ya da üzerinde küçük değişiklikler yapılabileceğini söylüyor. Uzmanları sevindiren bir noktaysa, varyantların birbirinden ayrışmak yerine benzer şekilde mutasyon geçirmeleri. Cambridge Üniversitesi'nden Prof. Ravi Gupta, "Bu, bize (virüslerin) tercih ettikleri bazı yollar olduğunu gösteriyor. Bu yolları aşıyla kapamak için çalışabiliriz" dedi.

Covid-19'dan ölenlerin sayısının 106 bini geçtiği İngiltere'de son dönemde virüsün yayılmasını önlemeye yönelik çabalar hız kazanmıştı. Virüsün Güney Afrika varyantı için açıl test programı başlatılırken yeni seyahat yasakları devreye konmuştu. GazeteDUVAR

Anahtar Kelimeler:
Bahçeli'den 'Aşağıya bakmayacağız'lı yeni anayasa açıklamasıÖnceki Haber

Bahçeli'den 'Aşağıya bakmayacağız'lı yen...

Merkez Bankası'ndan hükümete enflasyon mektubu: Hedeften çok uzağızSonraki Haber

Merkez Bankası'ndan hükümete enflasyon m...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar