Köpek sahiplendirme

İlk Alzheimer kan testi ABDde piyasaya sürüldü

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
İlk Alzheimer kan testi ABDde piyasaya sürüldü
Abone ol
​Alzheimer hastalığının teşhisine yardımcı olmak için ilk kan testi, ABD'de piyasaya sürülmeye başlandı. Bunun insanların demans olup olmadığını öğrenmelerini çok daha kolay hale getirebilecek bir sıçrama olabileceği belirtiliyor.

ABD'de 5 milyon olmak üzere dünyada milyonlarca Alzheimer hastası bulunmaktadır. Uzmanlar, hastalığın hala bir tedavisinin bulunamadığını dile getirerek erken teşhis hedefinin önemli olduğunu kaydediyor.

En yaygın bunama türü olan Alzheimer hastalığına tanı konulabilmesi için, insanların hafıza kaybı gibi semptomlara ve beyinde beta-amiloid adı verilen bir protein birikimine dair kanıtlara ulaşılması gerekiyor.

ABD'de bir şirket, temel test sonuçları yayınlanmadığından bağımsız uzmanların temkinli olmasına karşın Alzheimer hastalığının teşhisine yardımcı olabilecek "ilk kan testi"ni ticari laboratuvarlar için genel kurallar altında piyasaya sunmaya başladı.

ABD ve Avrupa'da satışa sunuldu

Testin genel tarama veya semptomları olmayan kişiler için tasarlanmadığı, zihinsel sorunları olup da Alzheimer hastası olarak değerlendirilen 60 yaş ve üstü kişileri hedeflediği kaydedildi.

Sadece doktorların test talebinde bulunabileceği ve ABD ile Avrupa'da satışa sunulduğu belirtildi.

ABD Ulusal Yaşlanma Enstitüsü Nörobilim Şefi Dr. Eliezer Masliah, Hükümetin teste götüren çalışmalarının yanı sıra diğer kan testlerini de finanse ettiğini dile getirerek, "Teşvik edildi, ilgileniyoruz, bu işi finanse ediyoruz ama sonuçları görmek istiyoruz" ifadelerini kullandı. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
EBS Adıyaman Şubesi: İhtiyaç duyulan kamu politikaları hızla hayata geçirilmelidirÖnceki Haber

EBS Adıyaman Şubesi: İhtiyaç duyulan kam...

Avlanan her balon balığı için Tarım ve Orman Bakanlığı 5 lira destek ödemesi yapacakSonraki Haber

Avlanan her balon balığı için Tarım ve O...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar