İHH Suriyedeki ihtiyaç sahiplerine 2 tır yardım malzemesi gönderdi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
İHH Suriyedeki ihtiyaç sahiplerine 2 tır yardım malzemesi gönderdi
Abone ol
İHH İnsani Yardım Vakfı Şanlıurfa Temsilciliği, “Rotamız İyilik, Yükümüz İnsanlık” sloganıyla Suriye'deki ihtiyaç sahiplerine 2 tır insani yardım malzemesi yola çıkardı.
ücretli

İHH İnsani Yardım Vakfı, "10 Aralık İnsan Hakları Günü"nde,  İslam coğrafyasında yaşanan zulümlere dikkat çekmek amacıyla “Rotamız İyilik, Yükümüz İnsanlık” sloganıyla 81 ilde aynı anda yüzlerce insani yardım tırını Suriye'deki ihtiyaç sahipleri için hareket ettirdi.

İHH Şanlıurfa Temsilciliği önünde düzenlenen törene; Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan,  Memur-Sen Şanlıurfa İl Başkanı İbrahim Coşkun, Şanlıurfa İnsani Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem, AFAD Şanlıurfa İl Müdürü Mahmut Sönmez, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

HÜDA PAR Eski Şanlıurfa İl Başkanı Basri Demir'in yaptığı duanın ardından yardım tırları yola çıkarıldı.

Törende konuşan İHH İnsani Yardım Vakfı Şanlıurfa Temsilcisi Behçet Atila, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'nde 81 ilde yardım tırlarının Suriye'ye doğru yola çıkaracaklarını belirtti.

İslam coğrafyasında yaşanan acıların tazeliğini korduğunu ifade eden Atila, "Dünyanın farklı coğrafyalarında devam eden savaşlar, çatışmalar, kuraklıklar, doğal afetler, siyasi ve ekonomik problemler gibi nedenlerle milyonlarca insan çok zor şartlar altında hayata tutunmaya çalışıyor. Dünya İnsan Hakları Günü’nde dünyanın insan hakları karnesine bakıldığında özellikle bazı coğrafyalarda kan ve gözyaşının arttığı bir dönemi yaşıyoruz. Gönül coğrafyalarımız olan Suriye’de, Filistin’de, Yemen’de, Libya’da, Afganistan’da, Irak’ta, Somali’de, Mısır’da, Doğu Türkistan’da, Arakan’da, Kudüs’te yaşanan acılar bugün hala tazeliğini koruyor." şeklinde konuştu.

Behçet Atila

"İşgal, tehcir ve zulüm politikaları devam ediyor"

Her gün binlerce insanının temel insani haklarından mahrum kaldığını ifade eden Atila, "2020 yılında göç yollarında ve mülteci teknelerinde yaşamını kaybeden savaş mağdurları ve ülkesini terk etmek zorunda kalan milyonlarca mülteci var. Bir tarafta sınırsız imkânlara ve zenginliklere sahip olan ülkeler varken diğer yanda en temel gıdaya ve temiz suya ulaşamayan ülkeler  ve insanlar var. Her geçen gün binlerce insan yaşam, barınma, beslenme, sağlık, eğitim gibi en temel insan haklarından mahrum kalmaktadır. İnsanlık adına utanç verici bu tablo bizlere, uluslararası toplumun İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin temsil ettiği ilkeleri ve hassasiyetleri benimseme ve yerleştirme konusunda halen alması gereken çok ciddi bir mesafe olduğunu gösteriyor. Günümüzde uluslararası toplumların ve kurumların suskunluğundan cesaret alan bazı devletler, kurumlar ve kişiler işgal, tehcir ve zulüm politikalarına pervasızca devam etmektedir." diye konuştu.

"Suriye’de 2011’den bu yana 600 bini aşkın kişi hayatını kaybetti"

Suriye'de iç savaş nedeniyle yaşanılan sıkıntılara dikkat çeken Atila, "Komşumuz Suriye’de 2011’den bu yana savaşta 600 bini aşkın kişi hayatını kaybetti. 12 milyon kişi mülteci konumuna düştü. Ülkede kalanların 11 milyondan fazlası ise insani yardıma muhtaç durumda. Evlerin üçte ikisi yıkıldı. Kış geldi. Mülteci kamplarında ve harabe şehirlerde insanlar ağır kış şartlarından olumsuz etkileniyor. Soğuk ve Koronavirüs salgını mülteci kamplarındaki insanları daha zorlu şartlarda yaşamaya mecbur bırakıyor. Bu durumdan en fazla etkilenenler ise çocuklar, kadınlar ve yaşlılar. Her ne kadar onlar için bugüne kadar 20 bine yakın briket ev inşa etsek de halen çadır kamplarda yaşayan on binlerce insan bulunuyor. Ülkede temel gıda fiyatları 2019’un sonundan bu yana yüzde yüzün üzerinde artış gösterdi. Bugün gıda fiyatlarının çatışmalardan önceki döneme göre 20 kat daha yüksek olduğu Suriye’de, her 10 kişiden 6’sı şiddetli yoksulluk içerisinde yaşıyor. Onlar sadece yokluğu değil acıyı da yaşıyorlar. Soğuk ve karanlık içerisindeki Suriye zindanlarında binlerce masum kadın ve çocuk yıllardır özgürlüklerine kavuşacakları günü bekliyor." ifadelerini kullandı.

"81 ilde yüzlerce insani yardım tırı mazlumlar için yola çıkıyor"

İHH İnsani Yardım Vakfı olarak bugüne kadar milletin destekleriyle milyonlarca kişiye yardım ulaştırdıklarını belirten Atila, "Şimdi de 'Rotamız İyilik, Yükümüz İnsanlık' diyerek kışın zor şartlarında çadırlarda kalan Suriyeli mazlumlar için bir yardım kampanyası başlattık. Bu özel günde ülkemizin 81 ilinden yüzlerce insani yardım tırı mazlumlar için yola çıkıyor. Yıllardır zor şartlar altında ve imkânsızlıklar içinde yaşamak zorunda kalan kadınları, yaşlıkları çocukları ve kimsesizleri asla yalnız bırakmayacağız.  Suriye’de çadırlarda yaşayan insanların başta un olmak üzere, gıda maddeleri, temizlik maddeleri, soba, yakacak,  battaniye, sünger yatak, mutfak araç ve gereçleri, ev mefruşatı, kışlık giysi, ayakkabı, bebek bezi, süt tozu, bebek bisküvisi, çocuk ve hasta bezi gibi acil ihtiyaçları devam ediyor."

Atila sözlerini şu ifadelerle sonlandırdı:

"Şanlıurfa İHH olarak ta bugün Tel Abyat bölgesine bir, Rasulayn Bölgesine de bir tır olmak üzere toplam 2 tır insani Yardım malzemesi gönderiyoruz. Tırlarımızda Battaniye, kışlık giysi, ayakkabı, hijyen kolileri, çocuk oyuncakları, kırtasiye, ayakkabı, hurma ve çocuk maması bulunmaktadır. Katkısı olan her kese ve kuruma şükranlarımızı sunuyor." (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
İranda Covid-19 nedeniyle 284 kişi daha hayatını kaybettiÖnceki Haber

İranda Covid-19 nedeniyle 284 kişi daha...

Bağlar Belediyesi, mahalle okulunun bahçesini yenilediSonraki Haber

Bağlar Belediyesi, mahalle okulunun bahç...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar