İBB İtfaiyesi: Vaniköy Camisinde çıkan yangın elektrik tesisatından kaynaklı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
İBB İtfaiyesi: Vaniköy Camisinde çıkan yangın elektrik tesisatından kaynaklı
Abone ol
​İBB İtfaiyesi, 15 Kasım Pazar günü Üsküdar'da bulunan tarihi Vaniköy Camisinde çıkan yangın sonrasında yaptığı incelemede yangının elektrik tesisatından kaynaklandığı ifade etti.

Pazar günü çıkan yangında kullanılamaz hale gelen tarihi Vaniköy Camiisinde inceleme yapan İBB İtfaiyesi, tesisat kablolarında oluşan elektriksel ısınmadan kaynaklandığı sonucuna vardı.

İnceleme sonrasında hazırlanan raporda; "Camide meydana gelen yanma olayına yapının çevresinden ve merdiven araçları ile havadan çatı kısmına tarafımızdan müdahale edilmiştir. Kıyı emniyete ait üç adet kurtarma botu deniz tarafından yangına müdahale çalışmasında bulunmuşlardır. Yangın kısa sürede kontrol altına alınmış olup, soğutma çalışmaları yapılmıştır. Binanın cami ve lojman olarak kullanılan ahşap olan kısımları ile dâhilindeki eşyalar, çatısı ve elektrik tesisatı tamamen yanmaktan, kagir olan kısımları ve minarenin sıvaları dökülmekten binanın ön cephe bahçesinde bulunan çınar ağacı kısmen yanmaktan zarar görmüştür." denildi.

Caminin doğu cephesinde park halindeki yasal sahibi tespit edilemeyen 34… plaka sayılı Alfa Romeo marka aracın muhtelif kısımları aşırı hararet nedeniyle kavrulmaktan zarar gördüğü belirtilen raporun devamında şu ifadelere yer verildi:

"Yangının seyri ve söndürülmesine müteakip yapılan araştırma ve inceleme neticesinde; cami dahilinde bulunan lojman sakinleri tarafından bir koku hissedilerek güney cephedeki yalının teknik personeli ile cami dahili kontrol edilerek elektrik sigortalarının kapatıldığı öğrenilmiştir. Mahalinde yapılan araştırmada yangın başlangıç ve ağırlık sebebinin camiye girişe göre sol asma kat 2 pencere civarı olduğu tespit edilmiştir. Bu bölümde yapıla araştırmada; camiye girişe göre sol duvarda elektrik dağıtım panosunun olduğu, devamındaki pencere boşluğunda elektronik ses sistemi, kamera kayıt cihazı ve klima ünite tesisatı bulunduğu görülmüştür. Bu bölgeden dağılan ve ahşap kaplamaların arasından geçen çoklu elektrik tesisat kablolarında oluşan elektriksel ısınma sonucu izolasyonlarının tutuşmasıyla (Bu kısımdaki tablo kesitlerinde, renk değişimi, yapışma, boncuklanma vb. emarelere rastlandığı) yanmanın başladığı, ahşap döşeme malzemeleri ve çatıya sirayet ederek binanın tamamına yayılması neticesinde yangın olayının meydana geldiği kanaatine varılmıştır." (İLKHA)

 

Anahtar Kelimeler:
Vanda 206 kilogram eroin ele geçirildiÖnceki Haber

Vanda 206 kilogram eroin ele geçirildi

Vatandaşlara verilen para cezaları da vakaların artmasının önüne geçmiyorSonraki Haber

Vatandaşlara verilen para cezaları da va...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar