İBB Covid-19 salgınının yayılımını önlemek amacıyla birçok birimini kapatacak

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
İBB Covid-19 salgınının yayılımını önlemek amacıyla birçok birimini kapatacak
Abone ol
​İBB, Covid-19 salgınının en yoğun yaşandığı İstanbul’da virüsün yayılma hızını yavaşlatmak amacıyla 19 Kasım Perşembe gününden itibaren İSMEK, Spor İstanbul, Kültür Merkezleri ve müzeleri geçici süreyle kapatma kararı aldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesin (İBB), Covid-19 salgınının hem toplumda hem de kendi çalışanları arasında yaygınlaşmasını önlemek amacıyla, İBB Bilimsel Danışma Kurulu’nun önerileri çerçevesinde birtakım tedbirler aldı.

İBB'den yapılan açıklamada, 19 Kasım Perşembe’den itibaren uygulamaya konulacak kararın, sürdürülmesi gereklilik olan belediyeye ait hizmetleri etkilemeyeceği vurgulandı.

Covid-19 salgınının küresel çapta ikinci dalga halinde hızla yayılmaya devam ettiği ve salgının Türkiye'de de hızlı bir yayılma eğilimine girdiği hatta bilim insanlarının ifadesine göre, Nisan-Mart dönemindeki etkisinin de üzerine çıktığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Sayın Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın açıklamalarına göre, ülkemizde salgının en yoğun yaşandığı kent İstanbul’dur. Buna göre vaka ve ölüm sayılarının yaklaşık yarısı İstanbul’da gerçekleşmektedir. Benzer bir veri İBB ve iştirakleri çalışanları açısından da geçerlidir. İlk resmi vakanın henüz ülkemize giriş yapmadığı Şubat ayından, bugün gelinen noktaya kadar çalışanlarımızı ve vatandaşları korumak üzere aldığımız tüm tedbirlere rağmen İBB ve iştirak çalışanlarından yaklaşık 2000 personelimizin Covit-19 testleri pozitiftir. Bunun yanı sıra 1322 personelimiz de karantina altındadır. Hasta tespitleri ve karantina süreçleri ile ilgili prosedürler zaman almaktadır. Mesela hastalıkla ilgili belirti göstermeyen personeller ancak rutin uygulanan testlerle tespit edilmekte, bu da halka hizmet sunan personellerin tespit edilene kadar, bulaşı yaygınlaştırma riskini ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca, Cumhurbaşkanlığı genelgesinde çalışması uygun bulunmayan personelleri de ilave ettiğimiz zaman ciddi bir işgücü kaybı yaşandığı gözler önündedir.

Alınan karar çerçevesinde, yüz yüze eğitime başlaması planlanan İSMEK kurslarının açılışı ileri bir tarihe ertelendi. İBB’ye ait kültür merkezlerinin kapalı kalmasına ve tüm müzelerin yanı sıra SPOR İSTANBUL'un işlettiği İBB spor tesislerin kapatılmasına karar verildi. Kapalı salonda izleyicisi olan sahne sanatları da online olarak icra edilecek.

Hükümetin salgınla mücadele kapsamında atacağı ek adımlara paralel olarak kapanmanın boyutları daha da genişleyebileceği belirtilen açıklamada, sürdürülmesi gereklilik olan belediyeye ait tüm diğer işlemlerin rutin faaliyetlerine devam edeceği vurgulandı. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
PKK/HDPliler evlat nöbetindeki ailelere hakaret etti evlerine tehdit mektubu attıÖnceki Haber

PKK/HDPliler evlat nöbetindeki ailelere...

ÖSYMden Covid-19 hastası ve temaslılarına uyarıSonraki Haber

ÖSYMden Covid-19 hastası ve temaslıların...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar