Huveydi: Lübnandaki Filistinli mültecilere yönelik ayrımcılık kabul edilemez

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Huveydi: Lübnandaki Filistinli mültecilere yönelik ayrımcılık kabul edilemez
Abone ol
Lübnan'daki Mültecilerin Haklarının Savunulması İçin Heyet 302'nin Başkanı Ali Huveydi, Lübnan yönetiminin ülkedeki Filistinli mültecilere yönelik ayrımcı politikasını eleştirdi.

Huveydi, Lübnan'daki Filistinli mültecilerin "yabancılar" olarak değerlendirilmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Huveydi, "Filistinliler 72 yıldan beri Lübnan'da mevcutturlar. İçişleri Bakanlığı'na ve Lübnan belediyelerine bağlı Siyasi İşler ve Mülteciler Dairesi'nden belgeler almışlardır. Bu belgeler kimlik kartı ve resmi seyahat belgesi yerine geçmektedir." dedi.

Huveydi, Lübnanlı ile Filistinliyi ayrıştıran kararların Lübnan'da Filistinli mültecilerle Lübnanlılar arasında onlarca yıldan beri kurulmuş olan kardeşlik ilişkilerine hizmet etmeyeceğini belirtti.

Son dönemde Filistin'deki resmi kurumlar ve sendikalar ülkedeki Filistinli mültecilerin tepkilerine neden olan bazı kararlar almışlardı. Bunlardan bazıları; Filistinli mültecilerin Lübnan'daki sarraflardan dolar almalarının yasaklanması, Coronavirus salgınının devam ettiği ortamda Filistinli mültecilerin Lübnan'a dönmek veya bulundukları ülkeden Lübnan'a nakil işlemi için uçaklara binmelerinin yasaklanması, çalışma izni almalarının engellenmesi gibi konulardı. Bunların dışında da mültecileri zora sokan ve tam ayrımcılığa tabi tutan benzer kararlar alınmıştı.

Lübnan Ekonomi Bakanı Raul Ni'me ülkedeki yabancılardan ekmek, benzin ve mazot yardımlarının kaldırılması için Bakanlar Kuruluna teklif sunduğunu duyurmuştu.

jab
Anahtar Kelimeler:
Yunanistanın lastik botlarını kestiği 35 göçmen kurtarıldı, 4 kişi kayıpÖnceki Haber

Yunanistanın lastik botlarını kestiği 35...

ABDde 4 polis memuru İslam karşıtlığından açığa alındıSonraki Haber

ABDde 4 polis memuru İslam karşıtlığında...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar