ücretli reklam

Hollanda'da insanlık dışı korkunç karar: Hasta çocuklara ötenazi izni

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Hollanda'da insanlık dışı korkunç karar: Hasta çocuklara ötenazi izni
Abone ol
Hollanda'da hükümet, 1-12 yaşlarındaki ölümcül hastalığı bulunan çocuklara ötanazi yapılmasına izin veren planı onayladı.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Hollanda Sağlık Bakanı Hugo de Jonge, parlamentoya gönderdiği mektupta, hükümetin onayladığı planın, bazı çocukların "ümitsizce ve dayanılmaz acı çekmesini" önleyeceğini belirtti.

Uzmanların yaptığı araştırmada, ötenazi konusunda böyle bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu ileri süren De Jonge, mevcut yasalarda değişikliğe gidilmeyeceğini, doktorların, bu yaş aralığındaki birine onaylanmış ötanazi yapması durumunda adli kovuşturmadan muaf tutulacağını söyledi.

Hollanda'da ötanazi, 12 yaşından büyük çocuklar ve 1 yaşından küçük bebekler için hastanın ve ailesinin rızası dahilinde, en az 2 doktorun onayıyla yasal.

Hollanda da ötenaziye izin veren plan onaylanmadan önce hükümet içinde tartışmaya neden olmuş, bazı Hristiyan partilerin uygulamaya karşı çıktığı öğrenildi.

Ötenazi nedir caiz midir?

İslam dinine göre, kişinin kendi canına kıyması (intihar) haramdır. Tıbbî verilere göre, yaşama ümidi kalmamış veya şiddetli acılar hisseden bir insanın, hayatına bir başkası eliyle son verdirmesi demek olan ötanazi, talepte bulunan kişi açısından intihar, bunu uygulayan açısından cinayettir.
Kur'an-ı Kerim'de, "Ey iman edenler!... Kendinizi öldürmeyin Şüphesiz Allah size karşı çok merhametlidir. Kim düşmanlık ve haksızlık ile bunu (haram yemeyi veya öldürmeyi) yaparsa (bilsin ki) onu ateşe atacağız; bu ise Allah’a çok kolaydır.", "…Allah’ın haram kıldığı cana haksız yere kıymayın. Allah, bunları size düşünesiniz diye söylemektedir." buyurulmaktadır. Peygamber Efendimiz, "Acı ve sıkıntılardan dolayı ölümün temenni edilmemesini istemiştir." Temennisi bile yasak olan bir işi gerçekleştirmek elbette büyük bir cürüm olur. Bu deliller de gösteriyor ki, Allah’ın emanet ettiği cana haklı bir gerekçe olmadan kıymak asla caiz değildir. Çünkü bu hem Allah’ın koyduğu sınırları çiğnemek hem de O’nun takdirine karşı isyan anlamına gelir. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Bugüne kadar Türkiye'de yapılan test sayısı 12 milyonu aştıÖnceki Haber

Bugüne kadar Türkiye'de yapılan test say...

Eğitim-Bir-Sen Kahta temsilciliğinden sağlık çalışanlarına destekSonraki Haber

Eğitim-Bir-Sen Kahta temsilciliğinden sa...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar