Hollanda mahkemesi: Sokağa çıkma yasağı derhal kaldırılmalı, meşru değil

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Hollanda mahkemesi: Sokağa çıkma yasağı derhal kaldırılmalı, meşru değil
Abone ol
Lahey Bölge Mahkemesi, Hollanda hükümetinin korona virüsü salgını nedeniyle uyguladığı sokağa çıkma yasağının meşru olmadığına hükmetti. Mahkeme, ciddi hak ihlâllerine yol açtığını belirttiği yasağın derhal kaldırılmasını istedi. Hükümet temyize gitmeyi düşünüyor.

Hollanda’da bir mahkeme, hükümetin korona virüsü salgınıyla mücadele önlemleri kapsamında ülke genelinde akşam 21:00 sabah 4:30 saatleri arasında uyguladığı sokağa çıkma yasağının derhal kaldırılması gerektiğine hükmetti. Lahey Bölge Mahkemesi, önlemlere karşı olan “Virüs Gerçeği” (Virus Truht) adlı grubun açtığı davada, Hollanda hükümetinin başvurduğu olağanüstü yetkilerin “hatalı bir şekilde” uygulandığına, bu nedenle de “sokağa çıkma yasağının derhal kaldırılması gerektiğine" hükmetti.

'SERBEST DOLAŞIM VE MAHREMİYET HAKLARININ İHLALİ'

Kararda, 23 Ocak tarihi itibariyle Hollanda genelinde belirli saatler arasında uygulanan sokağa çıkma yasağının “serbest dolaşım ve mahremiyet haklarının geniş çaplı ihlali olduğuna” vurgu yapıldı. Ayrıca hükümetin sokağa çıkma yasağını, yasamanın baypas edilmesine imkan tanıyan, çok acil durumlar için, istisnai olarak öngörülen olağanüstü hal düzenlemelerine dayandırdığını hatırlatan mahkeme, salgın nedeniyle getirilen sokağa çıkma yasağının ise bu kapsamda değerlendirilemeyeceğine dikkat çekti.

'HÜKÜMET PARLAMENTODAKİ ONAY SÜRECİNİ TAMAMLAYABİLİRDİ'

Mahkeme, sokağa çıkma yasağının uygulanmadan önce uzun bir süre tartışıldığına, bunun da aslında hükümetin parlamentodaki onay sürecini tamamlamak için gerekli zamana sahip olduğunu gözler önüne serdiğini kaydetti. Lahey Mahkemesi, bu nedenle mevcut yasağın “meşru olmadığı" hükmüne vurgu yaptı.

GENÇLER PROTESTO ETMİŞTİ

Mahkeme kararının açıklanmasından sonra dikkatler Hollanda hükümetine çevrildi. Adalet Bakanlığı Sözcüsü, kararın inceleneceğini söylemekle yetindi. Mahkeme sözcüsü ise hükümetin mahkeme kararını temyize götürebileceğini ancak bu süre zarfında mahkeme kararının uygulanması gerektiğini kaydetti.

Hollanda’da, 2. Dünya Savaşı sonrasında ilk kez uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları ülkede tepkiye, hatta geniş çaplı sokak gösterilerine yol açmıştı. Hollanda hükümeti ise korona virüsü salgınıyla mücadele amacıyla bu kısıtlamalara başvurulması gerektiğini savunmuş, son olarak da kısmi sokağa çıkma yasağını 2 Mart tarihine kadar uzatma kararı almıştı. (DW Türkçe) GazeteDUVAR

Anahtar Kelimeler:
Soylu'dan Garê bilgilendirmesi: Ailelerimiz onları yenecekÖnceki Haber

Soylu'dan Garê bilgilendirmesi: Aileleri...

Bill Gates: Mikroçiplerle aşılar arasındaki bağlantıyı anlamıyorumSonraki Haber

Bill Gates: Mikroçiplerle aşılar arasınd...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar