Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvandan yeni dönemle ilgili açıklama

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvandan yeni dönemle ilgili açıklama
Abone ol
​Hazine ve Maliye Bakanlığına atanan Lütfi Elvan, yeni dönemde yapacakları ekonomik atılımlarla ilgili yazılı basın açıklaması yaptı.

T.C Hazine ve Maliye Bakanlığının resmi twitter hesabında yapılan açıklamada Elvan, ekonominin güçlendirilmesi ve enflasyonla mücadele konusunda istikrarlı adımların atılacağını ifade etti.

Ekonomi politikalarının esası büyüme ve istihdamı artırma amacıyla uluslararası normlara uygun, şeffaf, öngörülebilir, hesap verebilir politikaların tasarımı ve uygulanmasının sağlanması olduğunu belirten Elvan, "Türkiye kurala dayalı işleyen bir piyasa ekonomisi geleneğine sahiptir. Önemli olan kurumların güçlendirilmesi, kuralların etkili bir biçimde işletilmesidir. Bu kapsamda, oluşturacağımız politikalarda ilgili tüm tarafların katkısını alarak istişareye dayalı, katılımcı bir anlayışla hareket edeceğiz." dedi.

Önümüzdeki dönemde makroekonomik istikrarı muhafaza ederek büyüme ve istihdama yeni bir ivme kazandıracaklarını ifade eden Elvan, "Öncelikli olarak ele aldığımız enflasyonla mücadele sürecini, maliye politikaları ve diğer tüm araçlarımızla kararlı bir şekilde destekleyeceğiz. Mali disiplini koruyarak gerçekçi bir risk yönetimi ile kamu finansmaninin kalitesini artıracağız. Vergi düzenlemeleri başta olmak üzere mevzuatta öngörülebilirliğin artırılması ve bu sayede yatırım ortamının hem yerli hem de uluslararası girişimciler açısından her bakımdan iyileştirilmesi için gerekli adımlar, başta sivil toplum kuruluşları olmak üzere ilgili tüm taraflarla iş birliği halinde atılacaktır. Uygulayacağımız ekonomi politikalarıyla, bir taraftan tüm vatandaşlarımızın üreterek gelir elde ettiği bir ortam tesis ederken, diğer taraftan başta Covid-19'un olumsuz etkilerini gidermek üzere insan odaklı bir anlayış içerisinde sosyal programlarımızı hayata geçirmeye devam edeceğiz." diye belirtti.

Elvan, "Önümüzdeki dönem, küresel salginin etkilerinin azaldığı, yeni fırsatlann oluştuğu bir toparlanma dönemi olacaktır. Bu çerçevede, makroekonomik istikrarı güçlendirirken, mikro reformları içeren piyasa dostu bir dönüşüm programına odaklanacağız. Üretim süreçlerinin ihracata dönük, yenilikçi ve ithalat bağımlılığı azalmış bir yapıya dönüşmesini sağlayarak yerli üretim kapasitemizi artıracağız." değerlendirmesinde bulundu.. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Mersinde DAİŞ operasyonu: 6 gözaltıÖnceki Haber

Mersinde DAİŞ operasyonu: 6 gözaltı

Mardinde Z-Kütüphane açılışı yapıldıSonraki Haber

Mardinde Z-Kütüphane açılışı yapıldı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar