ücretli reklam

Grip aşısı miktarı talebi karşılayacak seviyede değil!

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Grip aşısı miktarı talebi karşılayacak seviyede değil!
Abone ol
Türk Eczacıları Birliği tarafında grip aşısıyla ilgili yapılan yazıla açıklamada aşı konusunda vaktin daraldığı belirtildi.

Grip aşısına talebin Covıd-19 pandemisi sebebiyle geçtiğimiz yıllara oranla bir hayli yüksek seviyede olduğunu hatırlatılan açıklamada, “Tedarikçi firmalar tarafından yapılan açıklamalar ise ülkemize gönderilecek aşı miktarının talebi karşılamayacağını açıkça gösteriyor.” denildi.

Geçtiğimiz yıl grip aşılarının aralık ayında Türkiye’ye geldiği ve pandemi olmamasına rağmen ihtiyacı karşılamada yetersiz kaldığı belirtilen açıklamanın devamında, “Ülkemizde pek çok farklı coğrafi bölgenin bulunması sebebiyle yaşanan iklim farklılıkları da göz önüne alındığında grip mevsimi başlamış durumda. Grip aşılarının ise 15 Ekim tarihinden sonra, 1,5 milyon doz civarında geleceği bilgisi mevcut.” ifadelerine yer verildi.

Gelecek grip aşı sayısının yetersiz olduğuna dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Halk sağlığı uzmanları salgın sürecinde 65 yaş üzeri, 5 yaş altı ve kronik hastalığı bulunan kişilerin zatürre ve grip aşısı olmasının önemine dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra 18 yaş altında olup sürekli aspirin kullanmak zorunda olanların, hamilelerin, bakımevinde veya toplu yaşam alanlarında yaşayanların, ilaç kullanan şeker hastalarının, böbrek yetmezliği olan kişilerin, bağışıklık sistemlerini zayıflatacak bir hastalığı olanlar ya da ameliyat olanların sağlık çalışanlarının grip aşısı olmaları tavsiye ediliyor. Tüm bu parametreler göz önüne alındığında Türkiye’nin bu süreci sorunsuz atlatabilmesi adına 10 milyon civarında aşıya ihtiyacı olduğu söylenebilir. Aşı henüz ülkemize gelmemesine rağmen aşıya olan talebin fazlalığı ve buna karşılık yeterli dozda aşının gelmeyecek olması, bir sağlık meslek örgütü olarak bizleri kaygılandırmaktadır. Aşı sayısının yeterli olmaması durumunda eczanelerimizde kaosun yaşanacağı, eczacılarımız ile hastalarımızın karşı karşıya geleceği ve en önemlisi de halk sağlığının zarar göreceği ortadadır.”

Açıklamanın sonunda, “Grip aşısı sayısının yetersizliğinin yanı sıra aşıların dağılımı konusundaki yöntemin belirsizliği de bizleri kaygılandırmaktadır. Bu noktada eczacılarımızın birinci basamak sağlık hizmetinin önemli birer parçası olduğunu hatırlatıyoruz. Grip aşıları her zaman olduğu gibi eczanelerimiz aracılığıyla hastalarımıza ulaştırılmalı, aşıların eczanelerimizden çıkarılmaması gerekmektedir. Kaos yaşanmaması adına; 65 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunanlar için aile sağlık merkezlerinde aşıların reçetelendirilmesinin ardından aşı eğitimi almış eczacılarımız tarafından hastalarımıza aşı uygulamasının yapılması ve akabinde İlaç Takip Sistemi’ne kaydedilmesi önerimizi ilgili mercilere ilettik. Vaktin daraldığının altını çiziyor ve acilen yanıt almak istediğimizi belirtiyoruz. Konu hakkındaki belirsizliklerin bir an evvel giderilmesini, yaşanacak sorunların öngörülerek bir an evvel çözüme ulaştırılmasını, doz sayısının artırılması adına acilen adımlar atılmasını talep ediyor; Türk Eczacıları Birliği olarak ek aşı getirme konusunda Sağlık Bakanlığı nezdinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ve Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’ne yaptığımız başvurunun neticelendirilmesi çağrısında bulunuyor ve halk sağlığının zarar görmemesi adına yanıt beklediğimizi kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.” denildi. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Ege Denizinde 4 büyüklüğünde depremÖnceki Haber

Ege Denizinde 4 büyüklüğünde deprem

Kırgızistanın başkenti Bişkekte protestolar nedeniyle yeniden olağanüstü hâl ilan edildiSonraki Haber

Kırgızistanın başkenti Bişkekte protesto...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar