Gaziantep'te yeni Covid-19 tedbirleri alındı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Gaziantep'te yeni Covid-19 tedbirleri alındı
Abone ol
Gaziantep Valiliği, yeni tip Coronavirus (Covid-19) tedbirleri kapsamında yeni kararların alındığını açıkladı.

Yeni alınan kararlarla ilgili valilik tarafından yapılan yazılı açıklamada, Vali Davut Gül başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun, Covid-19) tedbirleri kapsamında bir dizi yeni tedbir kararı aldığı belirtildi.

Covid-19’un etkilerinin ve vaka artışlarının tüm dünyada devam ettiği belirtilen açıklamada, “Özellikle Avrupa kıtasında salgının seyrinde bir yükselme yaşandığı, birçok Avrupa ülkesinde kişilerin toplu olarak bir araya gelmemelerine yönelik yeni tedbirlerin alındığı görülmektedir. Ülkemizde de Coronavirus salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken ek kurallar ve önlemler belirlenmekte ve uygulamaya geçirilmektedir.” denildi.

Sadece paket servis veya gel-al hizmeti veren restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme-içme yerlerinden alınan paket servislerin yol kenarında ve dış alanlarda toplu şekilde yenilmesinin yasaklandığı belirtilen açıklamada, “İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararları gereğince; kamu kurum ve kuruluşlarında kapatılan çay ocaklarına rağmen bulaş riskini artıracak şekilde çay ve benzeri içeceklerin personelin kendisi tarafından hazırlanmasının ve poğaça ve benzeri kahvaltılıkların birden fazla kişi ile bir araya gelinerek tüketilmesinin yasaklanmasına karar verildi.” ifadeleri yer aldı.

Personel, işçi ve servis taşımacılık hizmeti veren araçlara 15 Aralık 2020 tarihine kadar süre verilerek kamera takılması zorunluluğunun getirilmesine karar verildiği belirtilen açıklamada, vefat eden kişilerin cenaze namazı ile defin işlemine katılımın din görevlileri ile defin işlemini yapan personel hariç birinci derece yakınlardan oluşan 15 kişi ile sınırlandırılması uygulamasının devam ettiği hatırlatıldı.

Ayrıca 4-6 yaş hariç olmak üzere hafızlık Kur’an kurslarındaki tüm eğitimlerin uzaktan eğitim yoluyla sürdürülmesine karar verildiği bildirildi.

Yeni alınan tedbirlere ve alınan karara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’inci maddesi gereğince idari para cezasının verileceği, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacağı, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin ise TCK’nın 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı bildirildi. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Vatandaşlar hırsızlık olaylarına karşı bilgilendirildiÖnceki Haber

Vatandaşlar hırsızlık olaylarına karşı b...

Somali'de bombalı saldırı: 7 ölü, 10 yaralıSonraki Haber

Somali'de bombalı saldırı: 7 ölü, 10 yar...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar