Gaziantep'te doktorlar immün plazma bağışında bulundu

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Gaziantep'te doktorlar immün plazma bağışında bulundu
Abone ol
Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde görev yapan ve Covid-19 hastalığını atlatarak sağlığına kavuşan doktorlar immün plazma bağışında bulundu.

Türkiye’yi ve tüm dünya ülkelerini etkisi altına alan Covid-19 hastalığının tedavisi kapsamında büyük bir özveriyle çalışan doktorlar, hastalıkla mücadele ederken immün plazma bağışında da bulunarak hastalara umut oluyor.

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Belgin Alaşehirli, immün plazma bağışında bulunan bağışçı doktorları bağış esnasında ziyaret etti.

Covid-19'u geçirip iyileşen doktorları bu duyarlı davranışlarından dolayı tebrik eden Alaşehirli, “Bu zorlu günlerde insan sağlığı için büyük bir özveriyle çalışarak takdir toplayan hekimlerimiz immün plazma bağışçısı olarak da hayat kurtarmaya çalışıyor. Hekimlerimizin zorlu şartlar altında vermiş oldukları bu mücadele, özveri ve hassasiyet gurur veriyor. Her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Buradan herkese de çağrı yapıyorum. Plazma bağışçısı olarak 3 kişinin hayatını kurtarabilirsiniz.” dedi.

Bağışta bulunan doktorlardan İç Hastalıkları Uzmanı Ercüment Öztürk, “Covid-19 hastalığını yaklaşık iki ay önce geçirmiş bulunmaktayım. Vücudumuzda bu hastalığa karşı oluşan antikorların başka insanlara faydası olması ümidiyle kan bağışçısı olmak istedim. Bu hastalığı geçiren herkesin yeterli süre geçtikten sonra bağışçı olarak başka insanlara yardımcı olmalarını temenni ediyorum.” diye konuştu.

Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Handan Haydaroğlu Şahin ise şunları söyledi:

“İmmün plazma Covid-19 virüs enfeksiyonunu geçiren ve iyileşen kişilerden elde edilen antikor içeren plazmanın, aktif virüs enfeksiyonu nedeniyle hastanede yatan hastalara tedavi amacıyla verilmesi olarak tanımlanmaktadır. Bu kapsamda vericiden plazma transfüzyonu ile hastaya geçen pasif bağışıklık antikorları özellikle aktif virüs enfeksiyonu nedeniyle hastanede yatan ve hastalığı ağır geçiren hastalardaki hedef organların hasarını azaltabilmekte ve etkili patojenler doğrudan nötralize edilebilmektedir. Plazma bağışçısı olmak isteyenlerin klinik olarak iyileşmesinin üzerinden en az 14 gün geçmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra en az iki adet PCR test sonucunun da negatif olması gerekmektedir. Bu koşullar altında immün plazma vericisi olabilirsiniz. Ancak klinik iyileşmenizin üzerinden 28 gün geçti ise PCR test negatifliği şartı aranmamaktadır.” (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
​İstanbullular Covid-19 önlemleri ve toplu taşıma seferlerini yetersiz buluyorÖnceki Haber

​İstanbullular Covid-19 önlemleri ve top...

İdeolojik kuruluş Nobel Barış Ödülü ve savaş çığırtkanı NetenyahuSonraki Haber

İdeolojik kuruluş Nobel Barış Ödülü ve s...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar