G20 Liderler Zirvesi sona erdi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
G20 Liderler Zirvesi sona erdi
Abone ol
Suudi Kralı Selman bin Abdulaziz'in dönem başkanlığında gerçekleştirilen G20 Liderler Zirvesi sona erdi. G20 Zirvesi 16'ncı dönem başkanlığı İtalya Başbakanı Giuseppe Conte'ye devredildi.

Coronavirüs (Covid-29) salgınının ana gündem maddesini oluşturduğu G20 Liderler Zirvesinin kapanış bildirisinde Covid-19 sonrası ülkelerin ekonomilerini yeniden canlandırmak için çalışılacağı vurgulandı.

Bildiriye göre, zirvede, gelişmekte olan ülkeler ile az gelişmiş ülkelerin salgınla mücadelede destekleneceği belirtilirken, kredi borcu ödemelerinin haziran ayına kadar 6 ay daha uzatılması kararlaştırıldı. Bildiride, 46 ülkenin, kredi borcu erteleme kararından yararlanmak için başvuruda bulunduğu aktarıldı.

Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, salgın bakımından en fazla risk altında bulunan ülkelerin borç yükünü hafifletmek için 14 milyar dolar tahsis edildiğini belirtti.

Selman, Kalkınma Bankaları, IMF ve Dünya Bankası aracılığıyla gelişmekte olan ülkelere yardım için 300 milyar dolar tahsis edildiğini dile getirdi.

Öte yandan, Suudi Kralı Selman bin Abdulaziz, G20 Zirvesi 16'ncı dönem başkanlığını İtalya Başbakanı Giuseppe Conte'ye devretti. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
81 ilde sokağa çıkma yasağı başladıÖnceki Haber

81 ilde sokağa çıkma yasağı başladı

İstanbul'da Hazreti Fatıma etkinliği düzenlendiSonraki Haber

İstanbul'da Hazreti Fatıma etkinliği düz...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar