Filistinli çocukları katleden siyonist işgal rejimine BMden soruşturma talebi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Filistinli çocukları katleden siyonist işgal rejimine BMden soruşturma talebi
Abone ol
Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR), işgal rejimine, Filistinli çocukların katledilmesinden dolayı soruşturma başlatması ve sorumlularına gerekli cezayı verme çağrısı yaptı.
ücretli

Açıklamada, uluslararası insan hakları hukukuna göre aşırı güç, öldürücü darbe ve ateşli silahların, yalnızca son çare olarak, aşırı bir gereklilik durumunda ve yakın bir ölüm tehdidine veya ciddi yaralanma riskine karşılık olarak kullanılabileceği belirtildi.

Siyonist askerlerin, silahsız Filistinlilere karşı "aşırı güç" kullandığına dair güçlü bulguların mevcut olduğuna değinilen açıklamada, taş fırlatmanın, aşırı güç kullanmayı gerektirecek düzeyde tehlike arz etmediği bildirildi.

Aynı zamanda, BM Çocuk Hakları Sözleşmesi'ni ve özellikle de bu anlaşmanın, devletlere çocukları her zaman ve her ortamda her türlü şiddete karşı koruma konusunda açık bir yükümlülük getirdiğine dikkat çekilen açıklamada, işgalcilerin, Filistinli çocukların başlarına yahut bedenlerinin herhangi bir yerine ölümcül darbe indirmesinin söz konusu anlamlara aykırı olduğunun altı çizildi.

OHCHR'den yapılan açıklamada, işgalcilerin, son 2 hafta içinde işgal altındaki Batı Şeria'nın farklı bölgelerinde 4 Filistinli çocuğu gerçek veya plastik mermiyle vurarak ciddi şekilde yaraladığına yer verildi.

Açıklamada, işgal askerleri tarafından hukuksuz uygulamalara maruz kalan Filistinli çocukların haklarının korunması ve çocuklara yönelik şiddeti tamamen ortadan kaldırmaya yönelik çalışmaların yapılması talep edildi.

1949 yılında imzalanan ve 1950 yılında yürürlüğe giren Dördüncü Cenevre Sözleşmesi, savaş bölgelerinde ve işgal altında yaşayan sivilleri korumayı taahhüt ediyor. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Yetimler Vakfının Bir Bot-Bir Mont kampanyası devam ediyorÖnceki Haber

Yetimler Vakfının Bir Bot-Bir Mont kampa...

Mardinli çiftçilere mercimek tohumu yardımı yapıldıSonraki Haber

Mardinli çiftçilere mercimek tohumu yard...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar