Köpek sahiplendirme

Esnafın ticari borçları yeniden yapılandırılabilecek

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Esnafın ticari borçları yeniden yapılandırılabilecek
Abone ol
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 23 banka ve 30 finans kuruluşuyla protokol imzaladıklarını, böylece esnaf ve sanatkarların ticari borçlarının yeniden yapılandırılabileceğini kaydetti.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genrel Başkanı Bendevi Palandöken, konfederasyonun başvurusu üzerine  Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ile 23 Banka ve 30 finansal kuruluş arasında protokol  imzalandığını belirtti.

Protokole ilişkin yazılı açıklama yapan Palandöken, esnafın banka ve finans kuruluşlarına olan borçların yeniden yapılandırılabileceğini ifade etti.

Yapılandırma dönemine ilişkin en uzun vadenin 24 ay olabileceğini, vade sayısı, esnaf ve sanatkârın talebine ve ödeme imkanına göre ilgili banka veya finans kuruluşu tarafından belirleneceğini belirten Palandöken, "En fazla 12 aya kadar anapara ve faiz ödemesiz dönem verilebilecek, ödemesiz döneme ilgili banka veya finans kuruluşu karar verecektir. Faiz oranı, esnaf ve sanatkârımızın talebine göre sabit veya değişken olabilecek." dedi.

Palandöken, protokole ilişkin şu bilgileri verdi:

Banka veya finansman kuruluşu, yapılandırılan tutarın yüzde 1’ine kadar komisyon alabilecek. Tüm yeniden yapılandırma işlemleri Türk Lirası olarak gerçekleştirilecek, döviz bazında yapılandırma yapılmayacak. Yapılandırılan tutarın en az yüzde 10’unun ödenmesi ve taksitlerin ödeme süresinin geciktirilmemesi koşuluyla kalan tutar için bir kez daha ödeme planı revize edilebilecek. Revize işlemi en fazla iki kez yapılabilecek, revize edilmiş vade, toplamda 72 ayı geçemeyecek.  Bankalara ve/veya finansman kuruluşlarına borcu olan esnaf ve sanatkârlarımız, yeniden yapılandırma için en fazla borcun olduğu banka veya finansman kuruluşuna başvuru yapacak.

Banka ve finans kuruluşlarına olan borçların yeniden yapılandırılması ile ilgili detaylı bilgiler, borçlu olunan banka veya finans kuruluşundan alınabilecek. En fazla borç bulunan banka veya finans kuruluşunun başvuruyu kabul etmemesi halinde borç tutarı açısından ikinci sıradaki banka veya finans kuruluşuna başvuru yapılabilecek, 3 banka veya finans kuruluşundan 2’sinin başvuruyu kabul etmemesi halinde yapılandırma yapılamayacaktır."

Esnaf ve sanatkârımızın, yapılandırma başvurusundan önce herhangi bir banka ve/veya finans kuruluşu tarafından başlatılmış yasal takipler sonucu; Satış günü alınmış olması, İhalenin feshi davasının devam ediyor olması, Borcun icra taahhüdüne bağlanmış olması, Tasarrufun iptali davasının devam ediyor olması, şeklinde kararlar alınmış olması, yeniden yapılandırma başvurusu yapmaya engel değildir. Başvuru yapılan banka veya finans kuruluşu, söz konusu işlemlerden feragat edebilir veya başvuruyu kabul etmeyebilir." (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Kocaeli merkezli 13 ilde rüşvet operasyonuÖnceki Haber

Kocaeli merkezli 13 ilde rüşvet operasyo...

Güven endeksi hizmet ve inşaat sektörlerinde düştüSonraki Haber

Güven endeksi hizmet ve inşaat sektörler...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar